Potvrzeno! Chovají nejkrásnějšího fríského hřebce v republice. Na svodu fríských koní utržil Wickey van Dupaumolen z Jezdecké stáje v Březně nejvyšší titul ve své kategorii. S jistotou tedy chová šampiona, který by se jednou mohl dostat na stránky plemenné knihy. Majitelka s ním má ale jiné úmysly, souvisejí s dobročinností a prezentací plemene.

Čtyřletý vraník je pokračovatelem jednoho z nejstarších evropských plemen koní, jehož domov je na severu Nizozemska. Typický je pro něj klidný temperament, smolně černá barva, bohatě zvlněná hříva i ohon, vysoko nesený krk na robustním trupu a dlouhé nohy. Majitelka Denisa Budáková ho získala z českého chovu. Z Vojnínského mlýna v Radonicích.

„Dostala jsem ho k narozeninám jako dvouleté hříbátko. Je to můj dáreček. Má rarachy v očích, a kdybych ho nedržela zkrátka, rychle by mi přerostl přes hlavu,“ přiblížila s úsměvem chovatelka. „Už tehdy měl první prémii, protože vyhrál šampiona hříbat. Mým snem bylo obhájit tento titul i v jeho dospělosti,“ dodala.

To se podařilo na konci září na 14. svodu v fríských koní v Královicích. Pořádala ho Česká asociace fríských koní společně s mateřskou holandskou plemennou knihou. „Získal titul ster, což je známka určité kvality. Wickey ji prokázal konstitučně i pohybem. Je to krásný hřebec,“ uvedla první místopředsedkyně asociace Zuzana Řehořová.

„Titul je ale jen začátkem dlouhé a náročné cesty, než se hřebec dostane do plemenné knihy, pokud by ho majitelka chtěla uchovnit,“ upozornila. A právě touto cestou chovatelka nepůjde.

Svezou i dítě nebo babičku

„Chci s ním prezentovat chov fríských koní a plemeno, které je u nás oblíbené, ale také trochu haněné jako přešlechtěné. Ve své podstatě to jsou kočároví koně, pro vysoký sport se moc nehodí, snažíme se je ale prosadit jako rodinné koně,“ nastínila Budáková. „To jsou takoví, kteří svezou malé dítě i babičku,“ dodala.

V jejích stájích se s krásným a mohutným koněm mohou lidé také fotit, často jde o svatebčany, kteří stojí o romantické snímky. Než je ale Wickey připravený pro objektiv, předchází tomu nejméně půl hodiny příprav.

„Než mu hřívu rozčešete, chvíli to trvá,“ směje se majitelka. „Vůbec péče o jeho hřívu je náročná. Má ji geneticky krásnou, už má skoro metr. Jenže ji musíte minimálně každý měsíc vykoupat, použít šampon, kondicionér, olejíčky a zaplést ji. Přeplétá se každý týden. Péče o něj je časově mnohem náročnější než celé ježdění a trénink,“ poznamenala. Před svodem se navíc černí kopyta a vyholuje srst na lících, uších a nohách, aby byla patrná linie.

Pomoc dětem

Wickey se fotí nejen při svatbách a dalších příležitostech. Nafotili s ním také kalendář. Jeho výtěžek, více než 23 tisíc korun, posloužil ve prospěch Nadačního fondu dětského oddělení chomutovské nemocnice. To bylo před dvěma lety. Další dobročinný kalendář majitelka připravuje.

Na vlastní oči mohou lidé šampiona vidět v sobotu 12. října od 10.30 hodin. Bude to u příležitosti Hubertovy jízdy pořádané Jezdeckou stájí Březno.