Kandidujete do komunálních voleb a chcete svou stranu propagovat u voličů? Tak zapomeňte na noviny, které vydávají města.

Do nich si „politický“ inzerát dát nemůžete, přestože jiná inzerce v nich je. Zákaz platí v Chomutově, Jirkově a Klášterci nad Ohří.

Jedinou výjimkou jsou Kadaňské noviny, kde strany inzerovat mohou a také to dělají. „Musí si to samozřejmě zaplatit, jinak v tom problém není,“ říká odpovědný redaktor novin Václav Vlasák.

Zatímco v Jirkově a Chomutově je zákaz politické inzerce platný už delší dobu, v Klášterci jej řešili nedávno. Nakonec rada města rozhodla, že žádné politické subjekty před letošními komunálními volbami místo v Kláštereckých novinách nedostanou.

Z usnesení rady vyplývá, že se vedení města rozhodlo inzerci zabránit kvůli obsahu jednoho z příspěvků.

Jeho autorem je nynější opoziční zastupitel Ivan Dimun a též kandidát v nadcházejících komunálkách. V textu, kromě jiného, označuje současné vedení města za „všehoschopné a neschopné“ a vytýká mu některé kroky.

V Kláštereckých novinách jeho text nevyšel, radní nakonec zarazili jakoukoliv politickou inzerci. Svůj krok podpořili i stanoviskem právní kanceláře veřejného ochránce práv. „Názor redakční rady, že místní tisk nemá být místem pro zveřejňování politických rozepří, vzájemných obviňování a vyřizování osobních účtů, se jeví jako rozumný,“ stojí také v ombudsmanově zprávě.

Inzeráty ne, politika ano

Přestože „placená“ politika nemá do novin přístup, ta neplacená se tam projevuje. Markantní je to v tomto ohledu především v Chomutovských novinách, v ostatních městech ani tak ne (viz modrý infobox dole). Přesto mají často jeden vážný nedostatek – chybí názor opozice.

Z laického hlediska se dá možná očekávat, že v tiskovinách, které vydávají a platí města, mnoho kritiky „do vlastních řad“ nenajdete. Jenže je důležité poznamenat, že i peníze na vydávání radničních novin jsou veřejné finance, a proto by noviny měly sloužit především zájmům místních obyvatel. Nikoli jen vládnoucí straně či stranám.

Právě to často kritizují odborníci, kteří podobné využování radničních novin sledují. A nutno dodat, že to není jen případ Chomutova, ale skoro celorepublikový jev. Ve studii z roku 2006 tým odborníků mapoval sto různých českých periodik vydávaných za veřejné peníze a srovnal je do žebříčku podle toho, nakolik se v nich objevovaly různé pohledy a názory. Polovinu žebříčku zabraly noviny s nulovým indexem, včetně Chomutova.

Upozorňují také na rozšířený omyl, že jen suchá zpráva bez přímé řeči je automaticky objektivní a apolitická. Není, pokud je předem vyloučeno zveřejnění i případného jiného názoru či pohledu.

Infografika: Radniční noviny na Chomutovsku

Radniční noviny očima redakce

Čtení radničních novin patří k běžné práci redaktora. Zde je náš názor na ně a jejich politické zaměření.

Chomutovské noviny
Ze všech radničních novin okresu jsou nejvíce zaměřeny politicky, což vyniká o to víc, oč hlasitější je tu opozice. Slouží na první pohled spíš k propagaci města a jeho představitelů než k informování. Je pravidlem, že v nich dostávají slovo hlavně lidé z vedení města, popřípadě vedoucí odborů či městských organizací. Hlas opozice v nich není. Například v posledním vydání z 15. října má v devíti článcích přímou řeč primátorka Ivana Řápková. Vyjadřuje se k fotosoutěži dětí, k placení parkovného pomocí SMS, k vítání prvňáčků atd., k tomu píše i úvodník. V dalších článcích vystupují její kolegové z vedení města a z ODS. Politika je v textech přítomná. Například radní P. Markvart si v novinách nedávno rýpl do politického konkurenta, primátorka zase do Nespokojených občanů. Velký prostor je také dáván propagaci a „obhajobě“ Kamencového jezera, přitom kvůli jeho pronájmu bylo město kritizováno. Občas jsou také v novinách „napravovány omyly“, kterých se podle radnice dopustila jiná média. (rod)

Jirkovské noviny
Politika z nich není skoro znát, byť ani tady nejsou názory opozičních zastupitelů. Kdyby prý ale se slušným protinázorem přišli, dostali by prostor. Informace jsou většinou komentované úředníky nebo řediteli organizací. Takový šéf kultury Bedřich Fryč (radní, který už ale nekandiduje) „mluví“ v posledních třech číslech Jirkovských novin častěji než starosta a místostarosta dohromady. Několikrát se tu dostalo na kritické hlasy ze strany občanů, kteří většinou komentovali nějakou nepovedenou investiční akci nebo poukazovali na špatný stav chodníku. (jd)

Klášterecké noviny
Dříve, než se kvůli úsporám snížil počet stran, dávali jejich redaktoři prostor i kritickým názorům opozice, která se v Klášterci hodně ozývá. Většinou byla, buď rovnou nebo posléze, otištěna reakce někoho z vedení města. Nyní, patrně i kvůli blížícím se volbám, se politické spory v novinách neobjevují. Pokud v článcích či úvodnících hovoří někdo z vedení města, bývají to servisní nebo apolitické informace. (rod)

Kadaňské noviny
V nich se politika neřeší prakticky vůbec. Redakce má ulehčenou práci v tom, že v Kadani neexistuje faktická politická opozice, nebo pokud ano, tak se neprojevuje veřejně. Vedení města bývá v článcích citováno spíše zřídka, výjimkou je nepravidelné slovo starosty nebo rozhovor s ním. Informace jsou převážně servisního charakteru. (rod)

Myslíte si, že radniční noviny ve vašem městě využívají politici ke své propagaci? Diskutujte pod článkem a hlasujte v anketě vpravo!