Záměr převést původně brutalistní stavbu do nové podoby architekt vyzdvihl jako odvážný. Na toto téma také v bývalých lázních přednášel, a to v rámci uvedení 20. ročníku multižánrového festivalu Otevřeno.

„Byla velká odvaha, že město vypsalo soutěž na knihovnu jako konverzi tohoto objektu,“ ocenil Vávra. „Jsem docela rád, že vítězný projekt zachovává víceméně podobu plaveckého stadionu a do toho vztahuje novou konstrukci, která je variabilní. Když se tedy zjistí, že by ta knihovna chtěla fungovat trošku jinak, což se docela může stát, protože knihovny teď lehce nahrazují kostely a stávají se místem setkání občanů, bude to možné,“ doplnil.

Architektonickou soutěž na přestavbu bývalých lázní v supermoderní knihovnu s kulturním centrem vyhrál mezinárodní tým architektů Boele. Jeho návrh vybrala porota složená ze zástupců města a uznávaných architektů právě v čele s Davidem Vávrou.

Takto dnes vypadá budova bývalých lázní v Chomutově, která čeká na záchranu.
Konstrukce lázní v Chomutově je dobrá. Klidně vydrží desítky let, ujišťuje město

Špičkový tým navrhl, aby byla železobetonová konstrukce očištěná, obnovené mají být i původní prosklené fasády a budova se otevře směrem od centra i z parku.

Hlavní bazénovou halu obsadí lehká dřevěná dvoupatrová vestavba s knihovnou. Doplní ji velký společenský sál, vstupní lobby, knihkupectví, kavárna, dětský koutek, tělocvična a prostor pro nejrůznější škálu představení. Prostor obohatí pobytové schody, venkovní zahrádka kavárny, louka aktivit a amfiteátr. Samozřejmostí je využití tepelného čerpadla a fotovoltaiky na střeše.

Náklady na přestavbu odborníci odhadují na 624 milionů korun, nákladná bude ale i tvorba projektové dokumentace, proto se chce město ucházet o celou řadu dotací.

„Požádali jsme o dotaci z Národního plánu obnovy na tvorbu dokumentace pro povolení stavby. Vybírá se pouze jeden projekt v kraji podle doporučení Regionální stálé konference Ústeckého kraje,“ uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje Hana Nováková.

Výše dotace je 32,48 milionu korun, celkové náklady na pořízení projektové dokumentace dosahují 72,8 milionu.

Takto dnes vypadá budova bývalých lázní v Chomutově, která čeká na záchranu.
VIDEOARCHIV: Tak dnes vypadají bývalé lázně v Chomutově. Čekají na záchranu

Budova městských lázní v Chomutově byla otevřená v roce 1980. Postavili ji tehdy za závratných 90 milionů korun jako reprezentativní objekt určený pro celé severní Čechy. Parametry bazénu byly závodní. Lázně byly otevřené jen 32 let. Zavřely se v roce 2012 poté, co zahájil provoz nový sportovní areál s aquacentrem na Zadních Vinohradech.

Později se pracovalo s nápady, jak budovu využít jinak, například jako vzdělávací centrum, botanickou zahradu nebo zázemí pro surfaře s umělou vlnou. Zvažovala se i demolice.

Jak by měla být využívaná současná knihovna v jezuitském areálu poté, co vznikne knihovna 21. století v bývalých lázních, zatím není rozhodnuto. Variant je několik. Jisté je, že současné prostory už nevyhovují vzhledem k požadavkům, které moderní doba na knihovny klade. Kvůli silným stěnám v historické budově například není možné prodloužit wi-fi signál.

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová