Vystrašení psi po ohňostrojích, zatoulané kočky či papoušci, kteří pohrdli pohodlím voliéry a odletěli neznámo kam. Ztracení domácí mazlíčci jsou častou bolístkou Chomutovanů. Hledají je v ulicích, v útulcích a zkoušejí štěstí i napříč sociálními sítěmi, kde sdílejí pátrací inzeráty. Městská policie se proto rozhodla na svém facebooku zřídit stránku, která bude lidem pomáhat, aniž by museli dojít na služebnu.

Městští strážníci sice nemají povinnost sami po ztracených zvířatech pátrat, zoufalí majitelé se ale automaticky na ně s prosbou o pomoc obracejí. „Každý měsíc jsou to desítky lidí,“ vypočítává ředitel městské policie Tomáš Douda. A právě těm by mohla pomoci nová facebooková stránka s názvem Hledá se?!, kterou městská policie spravuje.

S nápadem více pomáhat majitelům v nouzi přišly policejní preventistky. „Dámy se každý den potkávají s lidmi u škol nebo na sídlištích a všimly si, že zatoulaná zvířata hledají lidé opravdu často. Takže přemýšlely, jak by jim šlo dál pomoci a vznikla tato stránka,“ říká ředitel městské policie Tomáš Douda.

Na stránce se nacházejí fotografie a popis mazlíčků, které odchytila buď sama policie, nebo jejich ztrátu strážníkům někdo ohlásil. Preventistky ale zároveň sami na internetu vyhledávají inzeráty Chomutovanů, které potom na facebooku sdílí a informují uživatele zpětně i o tom, jak konkrétní případy dopadly.

Kontakt na útulky

Kromě toho nechybí ani kontakty na kočičí a psí útulky, se kterými policie spolupracuje. „Každý měsíc přijmeme přibližně třicítku psů,“ říká Daniel Zábrodský z chomutovského útulku. „Ne všechny ale hned máme čas vyfotit a dát na web, trvá to i několik dní. Takže tohle je taky určitě možnost pro ty, kteří hledají, ale nemohou hned útulky obcházet,“ míní Zábrodský

Za svoji aktivitu sklízí preventistky od internetových uživatelů pochvaly. „Myslím si, že je to skvělý nápad. Před lety se nám ztratil pes a po týdnu marného hledání a obcházení útulků jsme ho už doma oplakali,“ líčí Věra Pašková z Chomutova. „Nakonec to dobře dopadlo, ale čtrnáct dní si pobyl v útulku, kam ho umístila policie. Kdyby taková stránka byla už tenkrát, mohli jsme si ho všimnout hned, myslí si Věra Pašková. Zdena Svobodová zase vidí největší klad v rychlosti a dosahu sociálních sítí. „Během pár minut se o ztraceném zvířátku dozví čtvrtka Chomutova, šance na nalezení je pak mnohem vyšší,“ uzavírá Chomutovanka.

Stránku najdete na facebooku pod názvem Hledá se?!