Byli jste v poslední době na chomutovské poliklinice? A jak dlouho jste projížděli přilehlé uličky, než jste zaparkovali? Ano s parkováním je to tam špatné. A od 1. června může být hůř. Nebo i líp. Každopádně bude dráž.

Město totiž zpoplatní parkování v Edisonově ulici a dr. Jánského, což jsou dvě ulice nejblíž poliklinice. A místa v okolních uličkách mezi domy zablokuje pouze pro lidi, kteří tu žijí.

Co z toho bude?

Místa jsou, ale ne zadarmo

Parkování je u chomutovské polikliniky špatné také proto, že lidé hledají místa zadarmo. Uvnitř areálu polikliniky jsou kromě jednoho menšího parkoviště u brány i velké parkovací plochy za budovou, které jsou určené také pro veřejnost. Krajská zdravotní jich uvádí 360, včera okolo poledne tu byly desítky volných míst. Jenže se tu platí první půlhodina je zadarmo, každá další už deset korun. A návštěva doktora na půl hodiny nebývá.

V ulicích přímo u polikliniky je pouze pár desítek parkovacích míst zdarma a ta jsou vždy plná. Ovšem pozor podle zjištění města tu spousta aut stojí celý den, takže tu nejspíš parkují zaměstnanci polikliniky. „Už jsme jednali s krajskou zdravotní o tom, že jejich zaměstnanci by měli parkovat uvnitř areálu,“ potvrdila mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Jenže tam se platí a na karty (zřejmě zaměstnanecké) je tu vyčleněno jen pár míst. Výsledek? Místa zdarma obsadí auta lékařů a sester a pacienti musí parkovat i ve všech blízkých uličkách. A na to si zase stěžují místní nemají kde zaparkovat, přestože tam bydlí.

Co už radní schválili

Město se rozhodlo žádosti místních vyhovět. Skoro všechny ulice od náměstí dr. E. Beneše až k nemocnici radní nedávno zařadili do systému zpoplatněného parkování. Ve většině budou k prodeji jen parkovací karty pro místní (více viz infobox Kde a jak se bude parkovat).

Přímo u polikliniky (Edisonova ulice a dr. Jánského) zbude 135 míst pro všechny ostatní, tedy návštěvníky nemocnice. Ale od 1. června také za poplatek, stejně jako v centru města. Pět korun za půl hodin, patnáct za hodinu. Postarají se o to tři parkovací automaty. Město za ně a za nové dopravní značení utratí přes milion korun.

K čemu to povede?

Možností je víc a všechny s otazníky. Pokud je pravda, že místa v Edisonově ulici zabírají zaměstnanci nemocnice, Krajská zdravotní jim zřejmě bude muset vyčlenit parkoviště uvnitř areálu. Jenže tím pádem asi zabere místa pro veřejnost. Budou pak místa uvnitř i vně areálu stačit, když už se nebude moci parkovat v přilehlých uličkách?

A pokud to pravda není, může se situace o dost zhoršit.

Jistota je jen jedna: Od 1. června u nemocnice zadarmo nezaparkujete.

A co vy - myslíte si, že zpoplatnění vyřeší špatné parkování u nemocnice? Hlasujte v anketě!

Kde a jak se bude parkovat?

Jen na kartu - ulice Maxima Gorkého, Pionýrů, Rokycanova, Bělohorská, Dr. Jánského, Haškova, Kochova a nám. Dr. Beneše. Rezidentní karty zde budou za 150 korun na měsíc nebo za 1000 na rok. Abonentní karty (podnikatelé) pak budou stát 500 korun měsíčně. Karty si mohou v recepci magistrátu ve Zborovské ulici zakoupit vlastníci aut, kteří zde mají trvalý pobyt, sídlo firmy nebo zde vlastní nemovitost.

Automaty - část ulic Dr. Jánského (kromě parkoviště podél domů bude na karty) a Edisonova (kromě několika míst naproti sídlu VZP) budou určeny pro krátkodobé parkování za 5 korun na 30 minut a dále 15 korun za hodinu. Zpoplatněná bude jen doba od 7 do 16 hodin od pondělí do pátku.