Areál vlastní dva muži z Českých Budějovic, jeden z nich je už ale podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové po smrti. „Na majetek obou mužů byla navíc už před lety prohlášena exekuce. Zbylo jim jen životní minimum, z něhož se snaží či snažili splácet mnohamilionové dluhy. Ze zákona tak musí převzít povinnost zabezpečit areál a zbourat komín město. Spadli jsme tím do jámy lvové. Práce si vyžádají z našeho napjatého rozpočtu 300 tisíc korun," uvedla starostka.

Chudým městům by měl podle Gavdunové pomoci stát. „Bohužel, zákony této země jsou v těchto případech bezzubé a rozhodně nám nejsou nakloněny. Řešením by bylo zřízení státního fondu, z něhož by se demolice problematických chátrajících budov financovaly. Už jen proto, že stavební úřad pracuje pro blaho občanů. I v tomto případě koná tak, aby se už nemohla opakovat tragická událost z ledna 2007, kdy pod troskami jednoho z domů v areálu továrny, který se zřítil, zemřel dvacetiletý mladík," upozornila.

Připomněla, že demolice budov v areálu Tosty je odhadnuta na pět až osm milionů korun."Je jisté, že zbylý vlastník nikdy k demolici nepřistoupí, je bez prostředků. Trvalé bydliště má dokonce na adrese radnice. Město si to také nemůže v žádném případě dovolit. V areálu už naštěstí zloději ukradli všechno, co se dalo zpeněžit. Takže už není důvod tam vstupovat," dodala Gavdunová.

Celý areál bude třeba oplotit a v budovách zazdít otvory po dveřích a oknech. Důvodem je vyloučení nebezpečí zranění, či dokonce smrtelného úrazu. „Prací se ujmou naše technické služby. I proto se nám podaří stlačit náklady na polovinu. Při najmutí externí firmy bychom totiž zaplatili až 600 tisíc korun," vysvětlila starostka.

Na likvidaci komínu už město vybralo specializovanou firmu. Zdivo se začne odebírat seshora ručně, a to v délce až dvaceti metrů. „Dělníci budou cihly házet dovnitř komínu. Zbytek stavby do deseti metrů od země pak už bude možné zbourat mechanicky pomocí buldozeru," popsala Gavdunová.