Seberte jim mobily, prsteny, prostě cokoliv cenného. To na dlužníky zabírá.

To byla hlavní rada, kterou slyšeli zástupci měst na konferenci, na které chomutovská radnice propagovala svůj postup proti dlužníkům a „nepřizpůsobivým“. „Chceme upozornit na úskalí, pokud budete věci řešit razantně,“ obrátila se na zaplněný divadelní sál primátorka Ivana Řápková.

Narážela tak na vlnu žalob nebo soudních rozhodnutí, které označily chování města v některých případech za nezákonné.
Tématem však byly především exekuce, při kterých úředníci berou dlužníkům televize a videa za nezaplacené pokuty nebo poplatky za odpad.

Každý z účastníků si odnesl brožurku s návodem na tyto exekuce a příklady z praxe.

Brožura radí: Berte eura za sex a televize. Dražit před Vánoci

Co také najdete v brožuře, kterou dostali všichni účastníci (přeloženo z úředního jazyka):
Městští exekutoři přistihli prostitutku se zákazníkem a to krátce po „akci“. Zabavili jí všechna eura, protože se na ně nevztahuje limit dvojnásobku životního minima.

Odebrání televize je pro dlužníky často největším trestem.

Dlužníci často předstírají, že nejsou doma. Často otevřou, až když slyší rozbrušovačku. Když není zámečník na místě, stačí často hlasitě zavolat „Zavolejte zámečníka!“

Dražit zabavené věci po výplatách u největších firem v regionu. Osvědčila se doba předvánoční.

Někdy je výhodné použít i souseda, před kterým se dlužník zastydí.


Jsme tu pro inspiraci


Podle informací města byli v sále zástupci asi šedesáti měst. „Jsme příhraniční region, s podobnými problémy se potýkáme dnes a denně. Zjišťujeme, jak to řeší jinde,“ popsal vedoucí sociálního odboru v osmitisícovém Broumově Miloš Andrš, proč do Chomutova s kolegyní přijeli. „Nemáme tolik peněz ani úředníků, takže to je u nás jiné. Spíš jde o inspiraci,“ dodal. Z postupu Chomutova se mu líbila úzká spolupráce jednotlivých městských odborů. „U nás to není ještě tak rozjeté,“ podotkl Andrš.

Mezi hosty byli i zástupci měst na Chomutovsku. „Problémy máme podobné, i když u nás vyloženě problémová oblast není. Často musíme suplovat stát, hledat různé cesty, kolikrát i na hraně zákona,“ vysvětluje šéf kláštereckých strážníků Petr Hörbe.


Divadlo v divadle


Chomutov si dal záležet na detailech.

O přípravě města svědčily nejvíce jednotlivé detaily. Řečníci hovořili od pultíku, na kterém visel záchranný kruh, stejně tak se totiž jmenuje program města. Všichni dostali desky s papíry, které byly ozdobeny „razítkem“ exekučně zabaveno. Statický blok diskutujících rozbila i divadelní scénka, kdy figurant hrál neplatiče a městští exekutoři ho obírali přímo na pódiu. Herec vyvolal v sále trochu vzruchu, když na začátku scénky začal hulákat od stolu, takže nebylo jasné, jestli do divadla nepronikl nějaký kritik „z ulice“.

Což by se mu ale těžko podařilo, protože k divadlu a na parkoviště naproti Bille pouštěli strážníci jen účastníky konference. A každý, kdo vešel, musel mít akreditaci nebo se zapsat.

Dalším zpestřením bylo promítání policejních záběrů z Janova, které komentoval místostarosta Litvínova Martin Klika, jediný mimochomutovský přednášející.