Chomutov na konci září zveřejnil svůj záměr pronajmout budovu městských lázní. Po otevření nového objektu na Zadních Vinohradech město totiž nehodlá provozovat dva podobné areály a první pokus města pronajmout lázně byl neúspěšný. Nové výběrové řízení, které už běží téměř dva měsíce a do konce zbývá zhruba stejná doba, zatím opět nikoho neoslovilo.

Občané: Inzeráty jsou nedostačující

Někteří Chomutované však městu nevěří a označují vedení města za špatné hospodáře. Podle nich je výběrové řízení jen fraška. „Našla jsem inzerát na téměř poslední straně Chomutovských novin. O tom, že jde o budovu lázní není nikde ani zmínka,“ říká Eva M. „Čiší z toho jen to, že město chce záměr zveřejnit tak jak musí, ale aby se pokud možno nikdo nepřihlásil,“ dodává. S tímto tvrzením se shodují i někteří opoziční zastupitelé.

Město: Postup je nadstandardní

Vedení města však s těmito tvrzeními zásadně nesouhlasí. „Záměr pronájmu objektu městských lázní je zveřejněný nadstandardně oproti jiným záměrům,“ informuje mluvčí města Šárka Schönová.

Samozřejmostí je podle ní zveřejnění na úředních deskách se všemi přílohami. To proběhlo již 29.září. Na webových stránkách byl tento záměr zveřejněn nejprve v dokumentech odboru, následně i v odkazu na titulní straně. Již zde se ale vyskytl problém. Ti kteří o výběrovém řízení věděli, nemohli dokument na webových stránkách najít.

V polovině listopadu pak město přidalo anglické a německé výzvy. V Chomutovských novinách vyšel dne 5.října informační článek. 18.listopadu pak vyšel inzerát. “Ten bude vycházet až do konce roku,“ informuje Schönová. „Navíc byl v MF Dnes ve dnech 10. a 24.listopadu také inzerát a další v tisku v německém Annaberg-Bucholz. Kromě této prezentace jsme o záměru pronájmu objektu městských lázní pravidelně informovali novináře na tiskových konferencích,“ dodává.

Právě inzeráty jsou některým trnem v oku. Jde o prostý text, který oznamuje, že město zveřejňuje záměr pronajmout objekt č.p. 4757 ul. Mánesova na pozemku p.č.299/2 s informacemi o výměrách. „V inzerátu není slovo lázně z toho důvodu, že v této opakované výzvě hledáme nájemce s nabídkou jakéhokoli záměru. Hledáme nejoptimálnější využití celého objektu,“ vysvětluje tento postup Schönová.

Do výběrového řízení o pronájem budovy lázní se může přihlásit každý až do 16. ledna 2012. Od 29. září se však zatím žádný konkrétní zájemce nepřihlásil.

Rozhovor s Janem Hartmanem, zastupitelem města a členem finančního výboru

„Záměr pronájmu lázní je sprostý alibismus.”

Jste jedním z těch, kteří nesouhlasí s rušením městských lázní. Nyní se je město pokouší znovu pronajmout. Myslíte si, že tyto snahy jsou dostačující?
Tam je to jednoznačné. Je to sprostý alibismus. Jde o to, aby město mohlo říct, že udělalo vše pro to, aby je pronajalo- pro jejich záchranu. Že by někdo řekl, že se lázně zbourají, to jsem neslyšel, ale jednoznačně to k tomu spěje. Na to aby se lázně opravovaly, na to nebude. Navíc pozemek, na kterém se nacházejí je velmi lukrativní.
Myslíte si, že prezentace tohoto záměru je dostatečná? Nebo by město mohlo dělat víc?
Neudělají víc, než to co je dané ze zákona. Zveřejní to na svém webu a tam kde musí, ale víc pro to dělat nebudou.
Myslíte si, že má tento záměr šanci uspět? Že se někdo o pronájem bude zajímat?
Myslím, že v žádném případě. Ne, nebude. Rozumný člověk do toho nepůjde. Obecně lázně a aquaparky nevydělávají, musí být dotovány. Šlo by do toho jít jen tehdy, kdyby byly například podobné podmínky, jako u Kamencového jezera.
Vidíte jinou možnost, co s lázněmi dál? Co byste navrhoval vy?
V roce 2002 byl zpracován projekt na rekonstrukci lázní. Krátce poté se rozjel projekt na Zadních Vinohradech a od té doby se o lázně nikdo nezajímal. Teď už jsou v takovém stavu, že už s nimi nic dělat nepůjde.