Zastupitelé Chomutovanům připravili nenadálý dárek pod stromeček. S platností od nového roku zrušili poplatek za odpad, který stál ročně každého občana 250 korun. Rozhodnutí je o to překvapivější, že v uplynulých letech vedení města hovořilo spíše o nutnosti zvýšit poplatek, aby nebylo třeba službu tolik dotovat z rozpočtu. Rozhodnutí padlo na zasedání zastupitelstva v úterý.

Návrh předložil opoziční zastupitel Marián Bystroń z hnutí PRO Chomutov s odůvodněním, že je současný poplatek neefektivní, navíc si to zdravý rozpočet města může dovolit. Ačkoli ho ve finále odsouhlasila většina zastupitelů napříč politickým spektrem, v diskuze odkryla názorové rozpory.

Ilustrační fotografie
Chomutované hlasují pro zachování poplatku za odpady

Návrh například kritizoval zastupitel Ladislav Drlý (KSČM) s poukazem na to, že lidé nebudou mít motivaci třídit. „Technické služby by měly začít uvažovat o tom, že zruší popelnice na separovaný odpad, protože proč by lidé třídili, když nejsou zainteresovaní poplatkem za svoz odpadů. Proč by to dělali, přeci to mají zadarmo,“ vyslovil své pochybnosti. Poukázal také na to, že zastupitelé krátce před tím schválili plán odpadového hospodářství, podle kterého má Chomutov najít cestu, jak do roku 2020 dvojnásobně zvýšit třídění odpadu.

Souvislost mezi výší poplatku a motivací třídit Marián Bystroń odmítl. „Představa, že je tu přímá vazba je lichá až naivní. To by znamenalo, že když zavedeme plnou cenu 639 korun, budou třídit víc. Ne, je to tak, že ti, kteří chtějí třídit třídí, a ti, kteří nechtějí, netřídí,“ uvedl do kontrastu.

Ilustrační fotografie
Klášterecké rodiny mohou jásat. Ušetří na poplatcích za odpad

Opozice poukazovala především na to, že poplatek ve výši 250 korun pokrývá jen menší díl nákladů spojených se svozem a likvidací odpadu. „Poplatek 250 korun je motivačně stejný jako nula. Jen s tím rozdílem, že je to administrativní zátěž pro město a výnos je nějakých 8 milionů korun, což je nedostatečné,“ uvedl zastupitel David Palán (PRO Chomutov a člen Strany zelených).

Poslední letošní zastupitelstvo Chomutova projednávalo jednu z poměrně zásadních otázek. Odpady, nakonec prošel návrh Mariána Bystroně na zrušení poplatku na likvidací odpadů a recyklaci na rok 2018.Zdroj: Deník / Dušek RomanSkutečné náklady na osobu ročně dosahují 639 korun, zbývající částku Chomutov dotuje z jiných zdrojů. Celkem se jedná o téměř 19 a půl milionu korun. Podle dřívějšího vyjádření města jdou například z příjmů z daně z nemovitosti.

Mezi zastupiteli došlo také k názorové přestřelce, zda bude chybějících osm milionů korun v rozpočtu málo či hodně. „Jestli někdo tvrdí, že osm milionů není v rozpočtu nic, je pro mě velmi smutné,“ neodpustil si poznámku náměstek chomutovského primátora Jan Mareš (ČSSD).

Rozpočet. Ilustrační foto
V Chomutově schválili rozpočet. Peníze jdou do škol a chodníků

Opozice však obratem připomněla, že na předcházejícím zastupitelstvu prošla dotace vrcholového sportu ve výši 16 milionů korun, kterou prosadila vládnoucí koalice, se zdůvodněním, že si to rozpočet může dovolit. Nakonec zastupitelé prohlasovali obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za komunální odpad, která platbu občanům kompletně odpouští. Platit má od 1. ledna. Pro bylo 26 zastupitelů, jeden se zdržel hlasování.

Ještě v roce 2014 radnice vybírala poplatky za odpad ve výši 456 korun za osobu a rok, poté ho pod vedením tehdejšího primátora Jana Mareše snížila na současných 250 korun. Po volbách se však nové vedení města snažilo prosadit, aby se poplatek opět zvedl, a tím se snížila dotační zátěž města. Chtělo nastavit motivační systém podobně jako v Kadani, aby měli lidé zájem třídit, jestliže budou moct platit méně.