Je to jistě dobrá zpráva, chomutovský primátor to dokonce označil za průlomové rozhodnutí. Jenže automaty výrok ústavního soudu nezastavil. Hraje se dál.

Tedy zatím. Chomutov doufá, že teď se konečně hnou ledy. Ústavní soud dal totiž opět za pravdu městům a potvrdil, že si obce mohou na svém území regulovat „bednový" hazard. „Je to pro nás potvrzení, že celou dobu postupujeme správně," nechal se slyšet primátor Jan Mareš. „Toto průlomové rozhodnutí znamená, že pro přístroje neplatí žádné přechodné období, které do licencí povolilo ministerstvo financí."

Právě o přechodné období se město s ministerstvem přelo. Videoloterijní terminály chtělo vyhláškou zakázat už před dvěma lety. Jenže ministerstvo i přes žádosti města odmítlo zrušit již vydané licence s tím, že je provozovatelé mohou ještě tři roky provozovat. A ani teď nemůže město licence zrušit. „Budeme znovu žádat ministerstvo, aby konalo," dodal primátor.

Druhý pokus omezit hazard učinil Chomutov letos. Vydal vyhlášku, podle které se smí hrát jen od 8 do 14 hodin. Ani to ovšem nezabralo. Tentokrát se proti městu postavili majitelé automatů. Provozovatele heren nutili, aby automaty nevypínali a o případné pokuty se chtěli soudit.

Pokuty ale zřejmě padat budou. Jak uvedla mluvčí magistrátu Šárka Schönové, správní řízení čeká jedenáct provozovatelů a hrozí jim pokuty až 200 tisíc korun. Strážníci evidují celkem 74 případů, kdy se hrálo v zakázaný čas.

Pokud se rozhodnutí soudu uvede v život a ministerstvo opravdu začne licence rušit, zřejmě konečně dojde na původní plán města. Tím je zřízení čtyř heren, které budou pod dohledem. Všechny ostatní herny zaniknou.

Hazard s sebou nese spoustu negativních jevů. Od gamblerství, zadlužení, rozpady rodin, krádeže a další trestné činy a přestupky. Dopad je nejen na provozovatele a hráče, ale na celé rodiny, ostatní občany a město. „Pokud se v loňském roce do beden v Chomutově naházelo přes půl miliardy korun, pak je naším trvalým úkolem s hazardem bojovat," uvedl primátor Mareš. „Většina těchto peněz je totiž ze sociálních dávek, které jsou určeny na na zajištění řádné péče o rodinu a děti."