Již tento víkend region rozzáří celá řada vánočních stromků, které tak symbolicky zahájí období adventu a vánočního času.

Rozsvícení stromků tradičně představuje jednu z prvních akcí vánočního programu jednotlivých měst, které během prosince nabízejí občanům možnost navštívit celou řadu kulturních událostí a akcí. Lidé tak mají možnost načerpat vánoční atmosféru v ulicích města, kde mohou navštívit například vánoční trhy a dopřát si třeba tradiční svařené víno, medovinu či čaj na zahřátí. Připraveny budou ale i lokální vánoční pochoutky, které k tomuto období neodmyslitelně patří. Oddechnout si tak od tradičního předvánočního shonu moderní doby bude možné ale i návštěvou divadelních her a pohádek nebo poslechem tradičních vánočních koled.

Mimo obvyklých akcí každoročního adventu program nabídne například i slavnostní narážení sudu piva, křest hudebního alba či vystoupení moderního tance. Zcela nové atrakce má také na svém nedělním zahájení adventu Klášterec nad Ohří. „Letos mají návštěvníci poprvé možnost u nás ve městě shlédnout během programu živý betlém a živá zvířátka," uvádí mluvčí města Ing. Radka Hodicová. „Zároveň také poprvé organizujeme tvůrčí dílny pro děti a dospělé na téma vánoční tradice a zvyky, což v minulosti nebylo."

Nejen města ale nabízejí vánoční zábavu. Chomutovský Zoopark chystá v průběhu prosince pro veřejnost řadu akcí, kde bude možné si například zkusit vyrobit adventní věnec nebo upéct cukroví. Vlastní malý Štědrý den zažijí zvířata parku a psi a kočky z chomutovského útulku, které bude možné obdarovat a zpříjemnit jim tak chladný konec roku.

Slavností rozsvícení vánočních stromků se už tradičně konají tak, aby se pokud možno navzájem nepřekrývala. V Kadani a Vejprtech proběhne tato událost v sobotu, v Chomutově a Klášterci pak v neděli.

Vánoční program vyvrcholí v Chomutově na Štědrý den už tradičně živým betlémem na náměstí či společným koncertem pěveckých sborů v kostele svatého Ignáce. Jejich členové přednesou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. V Kadani se o dva dny dříve uskuteční koncert, jehož protagonisty sami občané města.

Jaká mají města stromy a kdy je rozsvítí?
Ples Poháru Peruna ve stylu hippies.CHOMUTOV. Třicet pět let starý smrk (na snímku vpravo) se stal dominantou chomutovského náměstí. Z původní délky byl z bezpečnostních důvodu zkrácen na 14 metrů. Pyšní se dvěma kilometry žárovek, jež se rozzáří 1. prosince v 17:00 hodin. Po jeho odstranění z náměstí poslouží jako topivo pro zájemce z řad občanů města.

KADAŇ. Kadaň se pyšní desetimetrovým, 29 let starým smrkem, který městu věnovali manželé Bajerovi z Vitčic u Kadaně. Ozdobí jej třicet šest tisíc žárovek, které se poprvé rozsvítí 30. listopadu po 17. hodině. Smrk bude mít i hrací skříňku. Zajímavostí je , že má dva vrcholy, zběžným pohledem je ale nelze odhalit.

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ. Letošní vánoční stromek v Klášterci nad Ohří reprezentuje osm metrů vysoká jedle, kterou by i tak čekalo jisté pokácení. Strom totiž rostl příliš blízko budovy, a jeho kořeny tak narušovaly jeho statiku. Jedlička, která se rozsvítí 1. prosince ve 13:00 hodin, proto ozdobí klášterecké náměstí.

VEJPRTY. Vejprtským vánočním stromkem je letos smrček, který pochází z nedalekých Kryštofových Hamrů. Rozsvítí se 30. listopadu v 15:00 hodin a bude se pyšnit asi stovkou ozdobných skleněných koulí a téměř půl kilometrem stříbrných řetězů. Dopravu smrku na místo neprovázely přes nepřízeň počasí žádné problémy.

JIRKOV. Jirkovský stromek zazáří v plné zbroji 5. prosince kolem 18:00 hodin. Bude jím více než dvanáct metrů vysoký smrk z jedné z místních zahrad. O jeho rozsvícení se postará na chůdách chodící anděl pomocí na tyči upevněné komety, a to v rámci vystoupení Divadla v Pytli.