Sníh a mráz dělají v Krušných horách doslova paseku. K zemi totiž posílají větve i celé stromy. Do některých lesů se proto nesmí chodit, zákazy vyhlašují lesníci i města. Platit mohou až do jara.

Největší riziko pádu stromů hrozí v oblastech, které jsou položené ve výšce nad šesti sty metry nad mořem. „Návštěvníci horských lesů by měli být opatrní, především běžkaři ve stopě, kde mohou stromy ležet,“ říká ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů České republiky Pavel Indra. Nebezpečí hrozí i lesníkům, na mnoha místech proto zatím neprobíhají ani odklízecí práce a řada cest není přístupná.

K plošnému zákazu v Krušných horách se zatím státník podnik nerozhodl, vstup do lesa ale upravují města. Litvínov vyhlásil koncem týdne omezení pro lesy kolem Brandova, Rudolic v Horách, Hory Svaté Kateřiny nebo Flájí a Českého Jiřetína. Nesmí se do nich pod hrozbou pokuty. Chomutov zatím žádná opatření neplánuje.

„Lesníci nezaznamenali častější odklízení stromů či větví z cest, v nižších polohách takové problémy zatím ani nehrozí. Dočasný zákaz vstupu do lesů na svém území v tuto chvíli neplánujeme,“ potvrzuje mluvčí Chomutova Denisa Špeilová.

Lidem se omezení nelíbí

I přes zjevná rizika, která v horách hrozí, řada lidí považuje nařízení za zbytečná. Za poslední rok jich už bylo několik v řadě. Na jaře vstup znemožňovala spoušť, kterou nadělal silný orkán, v létě hrozily požáry. Živě se proto debatuje i na sociálních sítích. „Takže se mě zase někdo snaží chránit proti mé vůli. V pořádku, pojďme udělat při náledích zákaz vycházení, mohl by někdo uklouznout,“ poznamenává k omezení návštěvnosti v Krušných horách Vladimír Charvát.

Skepsi se nevyhýbá ani Vlasta Schrommová. „Zákazy a ještě pod hrozbou pokuty jsou jen zvůle lesníků a úředníků. Normálnímu člověku stačí cedule Vstup jen na vlastní nebezpečí,“ míní.

Podle mluvčího Horské služby ČR Radka Zemana je ale zákaz na místě. „Horská služba vydávat zákazy nemůže, ale rozhodně lidem doporučujeme, aby se v zalesněném prostoru nepohybovali,“ reaguje Zeman.

V Krušných horách stromy běžkařům nebo pěším turistům zdraví zatím neohrozily, jinde ale záchranáři zasahovali. Pád stromu bývá náhlý a rychlý. „V Beskydech se skutečně stalo, že promrzlý, sněhem úplně obalený strom spadl přímo ve stopě na běžkařku,“ popisuje případ z nedávné doby mluvčí Zeman.

Vstupy do lesů, kam se nesmí chodit, jsou označené cedulemi. V katastru města Litvínova zákaz platí až do 31. března. Doba ale může být i kratší, pokud se zlepší počasí a sněhu ubude. Aktuální informace o stavu lesů se dozvíte u správců lyžařských tras a u horské služby.