Návštěva pohádkové země, tvořivé dílny a především chvíle relaxace s dobrou knihou. Knihovnický projekt Města čtou se na Chomutovsku posouvá do Klášterce nad Ohří, kde až do pátku probíhá i bohatý doprovodný program pro všechny generace. O víkendu zamíří čtenářský svátek do Kadaně.

Klášterecký program probíhá v sala terreně místního zámku, kam knihovníci umístili police s tituly, jež mají čtenáři k dispozici zdarma. „Připravili jsme průřez od románů a humoristických knížek až po naučnou literaturu. Velké zastoupení mají i časopisy,“ popisuje ředitel městské knihovny Martin Bíša. Ten láká čtenáře i na prostředí, kde je čítárna otevřená. „Je tam chládek, čtenáři dostanou něco k pití a nemusí se bát parna venku,“ připomíná ředitel.

Celý týden se nemusí zámeckému areálu vyhýbat ani ti, kteří o literaturu příliš velký zájem nemají. Program knihovníků zve každý den i na doprovodné hudební či tvořivé akce a ve čtvrtek se koná populární dětské putování zámeckým parkem plným pohádkových postav a jejich úkolů. Letos se dají zakoupit vstupenky i na místě, přesto si je ale rezervujte u knihovníků raději předem.

Čtenářský svátek v Klášterci navíc nepodpoří pouze rozvoj ducha a městské kultury, ale pomůže i dobré věci. Součástí programu je prodejní výstava nechtěných obrazů s názvem Obrazy z kontejnerů. „Opravdu se jedná o obrazy, které technické služby našly u popelnic. Nevyhodily je, ale vyčistily a vydezinfikovaly,“ vysvětluje Martin Bíša. „Zájemci si je mohou koupit za 50 korun, a podpořit tak dobrou věc,“ dodává.

„Sice tam na vás nečeká žádný Picasso, letos jsou to spíše obrázky staršího data, ale minulý ročník ukázal, že o ně zájem je, prodalo se všechno,“ usmívá se ředitel Martin Bíša. Výtěžek z výstavy poputuje do kláštereckého útulku v Ciboušově.

Čítárnu pod širým nebem otevřou o víkendu také v Kadani, a to na Nábřeží Maxipsa Fíka. Kromě vybraného čtiva čeká na návštěvníky i osvěžení v podobě nealkoholických nápojů a chybět nebude ani občerstvení. Kadaňská akce ale sází především na komfort, který čtenáři u knih budou mít. „Na místě bude několik židliček, sedacích vaků i houpací sítě, takže budete mít pro čtení ten nejvyšší komfort,“ říká ředitelka kadaňské kultury Marcela Trejbal Vlčková.

Děti mohou uplatnit svoji kreativitu na tvořivých dílnách, jež povede výtvarnice a loutkářka Bára Hubená.

Klášterec nad Ohří: Čítárna otevřena do pátku 10. srpna vždy od 10.00 do 16.30 v sala terreně zámku. Program: Malované kamínky pro děti i maminky výtvarná dílna (st, 17.00), Pohádkový zámek soutěživé putování zámeckým parkem (čt, 16.00), Muzika občas country večer s pohodovou hudbou (pá, 17.00).

Kadaň: Čítárna otevřena v sobotu a neděli od 10.00 do 17.00 na Nábřeží Maxipsa Fíka.