Máme z nich miliony do městské kasy, které nám nikdo jiný nedá. Když je zrušíme, vzniknou nelegální herny, které nebudeme moci kontrolovat. Tak argumentují politici z vedení chomutovské a jirkovské radnice na otázku, proč automaty ve svých městech nezakáí úplně.

Nástroje k tomu mají. Podle rozhodnutí Ústavního soudu totiž mohou města omezovat kromě klasických automatů i videoloterijní terminály, na které doteď nedosáhlo.

Na radnicích zatím nad novou situací debatují. „Necháváme si dělat přehled o tom, kde jaké herny jsou, abychom se pak mohli rozhodnout, kde mohou herny zůstat a kde je chceme omezit,“ říká například starosta Jirkova Radek Štejnar. Myšlenku na úplné zrušení automatů odmítá (viz rozhovor dole).

Podobně uvažují i v Chomutově, který se do boje s automaty už jednou pustil. Ještě za primátorky Ivany Řápkové vytlačil klasické automaty z centra města. Jenže herny v centru místo nich nakoupily právě videoterminály, které povolovalo ministerstvo financí. A to vydávalo povolení jako na běžícím pásu. Město se kvůli tomu rozčilovalo, ale marně.

Ani v Chomutově neuvažují o plošném zákazu. „To nikam nevede. Hazard by se přesunul do „podzemí“, hrálo by se někde v utajení, neměli bychom možnost ho kontrolovat,“ vysvětluje postoj města první náměstek primátora Jan Řehák. Proto uvažují nad dvěma typy omezení – kde herny povolit a jaké podmínky nastavit.

„Umím si představit herny spíš někde v okrajových částech města,“ uvažuje Řehák, „ale o tom budeme teprve diskutovat. A to i s provozovateli.“ Zároveň chce město nastavit určité podmínky, za jejichž porušení by herně hrozilo zrušení. „Třeba aby na automatech nehráli dávkaři,“ naznačuje směr uvažování Řehák.


Nechceme být populisti. Nebudeme město bez heren

Rozhovor se starostou Jirkova Radkem Štejnarem

close zoom_in Dvacetitisícový Jirkov je heren a automatů plný. Stačí se projít po centru města a počítat – nebudou vám stačit prsty ani na obou rukách. Chceme spíš jejich počet ponížit než je úplně zrušit, říká přesto starosta Radek Štejnar.
Čekali jste, až budete vědět, jak omezit videoterminály. Teď to víte, přesto jste ve vyjádřeních opatrní. Proč?
Musíme k tomu přistupovat opatrně. Jedna věc je vypořádat se s automaty, na druhé straně stojí třeba to, že bychom se museli připravit na výpadek příjmů, které od provozovatelů získáváme do rozpočtu. Pro nás to znamená ročně přes 7,5 milionu korun, což není málo. Zvlášť v situaci, kdy peněz od státu chodí méně, než původně předpokládal.
Ale není to cena za třeba nižší kriminalitu, za menší sociální problémy?
Těch otazníků je víc. Já si třeba nejsem jistý, jak moc jsou ty herny navštěvované. Třeba některé odpadnou samy kvůli nezájmu. Druhá věc je, že dnes už se dají velké peníze prohrát i doma od počítače na různých hrách a sázkách. Kdo ví, jestli se tam neprohraje víc, než na klasických automatech. A další věc, kterou je třeba si uvědomit – můžeme omezit herny, nezrušíme samotný hazrad. Vznikly by soukromé herny a podniky a bylo by to možná ještě nebezpečnější.
Takže o zrušení heren, třeba i jen v centru města, neuvažujete?
Zatím hledáme filozofii, jak s tím naložit. Rozhodně je předčasné říkat – tady herna bude a tady ne. A ani nemůžeme říct, že budeme město bez heren. Nechceme udělat nějaký populistický krok a něco zrušit jen proto, aby nás lidi pochválili, chceme to udělat racionálně.