Jak tato opora funguje? Chytré krabičky s technologií jsou instalované v rolbách. Díky satelitním údajům a GPS on-line snímají výšku sněhové vrstvy - systém totiž porovnává pozici rolby na sněhu s modelem sjezdovky bez něj. Rolbaři tak rychle získají přehled, kde leží silná bílá pokrývka, která v některých případech dosahuje i dvou metrů, aby mohli sníh přehrnout tam, kde citelně ubyl. Sjezdovky jsou tak pro lyžaře připravené rychleji i kvalitněji.

„Data ze Snowsatu pomáhají i při tvoření strategie zasněžování. Vidíme aktuální stav sněhu a v jakých místech je potřeba si udělat větší zásoby a naopak, kde je sněhu dostatek,“ přiblížil manažer skiareálu Martin Koky. „Tím se nám výrazně zvýšila efektivita práce a v dnešní době tolik potřebné hospodaření s vodou a elektřinou. Úspora na těchto zdrojích se pohybuje v řádech desítek procent,“ dodal. Počáteční investice do technologie byla kolem 2,5 milionu korun pro dvě rolby.

„Přesné měření výšky sněhu na Klínovci využíváme už druhou zimní sezonu a obzvlášť v té letošní, kdy je opravdu dlouhotrvající obleva, je nám významnou oporou,“ zdůraznil manažer. „V kombinaci s obrovským nasazením a těžkou dřinou našich kolegů v terénu je to jeden z důvodů, že i v těchto podmínkách stále lyžujeme na všech hlavních sjezdovkách,“ doplnil.

Stejnou technologii využívají i další velké skiareály, například v Krkonoších je „doma“ už šestým rokem.

Mohlo by vás zajímat: Půjčí vozík, naučí polohovat dědu. V Chomutově vyrostlo výcvikové centrum péče

V Chomutově otevřeli Centrum péče U sv. Antonína | Video: Deník/Miroslava Šebestová