„Dej, jsem chudý.“ Devětadvacet Chomutováků natahovalo ruku a předstíralo chudobu, jen aby mohli trochu podojit stát či město. Nelegálně.

Už nedostanou a budou muset vracet

Při žádosti o sociální dávky totiž zatajili, že vlastní různé nemovitosti. Když ale úředníci srovnali jména dávkařů se záznamy v katastru nemovitostí, vyplavaly na povrch zajímavé věci. Někdo měl chalupu, jiný zahradu, další dokonce pole. A nebo byt, ve kterém ale nebydlel a pronajímal ho.

„Tito lidé se svým majetkem nejsou v sociální nouzi. Obohacují se na úkor nás všech,“ odsoudil odhalené nepoctvice primátor Chomutova Jan Mareš.
Dotyční přišli o přiznané dávky a město teď bude chtít neoprávněně vyplacené peníze zpátky. Nejdřív výzvami, ale pak klidně i soudně, takže nepoctivcům hrozí trestní stíhání pro podvod.

„Povinností každého žadatele o dávku je pravdivé přiznání majetku,“ upozorňuje vedoucí odboru sociálních věcí Kamila Faiglová. „Také musí do osmi dnů nahlásit například příjmy z brigád, dědictví nebo prodeje majetku, ale třeba i sankční vyřazení z evidence úřadu práce. To vše má totiž podstatný vliv na výši dávek.“

Nemusíte kvůli dávkám prodat byt

Přitom nejde o to, že by žadatel o sociální dávky nesměl nic vlastnit nebo prodat střechu nad hlavou, aby mu stát pomohl. Každý, kdo se ocitne v nouzi, může mít byt, klidně i auto. Ale po přechodné době půl roku už by měl svou situaci řešit také sám – třeba auto prodat. A nespoléhat se jen na to, že pomůže stát.

Potvrzuje to i Faiglová. „V případě, že lidé ve svém bytě nebo domě bydlí, tak je nikdo nenutí, aby je prodávali, protože bydlení je základní lidskou potřebou. Pokud ale bydlí jinde a svůj byt pronajímají, pak jde jednoznačně o neoprávněné pobírání dávek,“ naznačuje, jakých podvodů se odhalení hříšníci dopustili.

Kontroly zneužívání sociálních dávek jsou pro sociální pracovníky stejně důležitá práce, jako přijímání žádostí nebo vyplácení. Nekontrolují jen příjmy a majetek dotyčného, vždy jde o celou domácnost a všechny její členy.

Milionář a poloslepá gamblerka
Současnou kontrolní akci zahrnuje magistrát do projektu Záchranný kruh, který odstartovala bývalá primátorka Ivana Řápková. A není to zdaleka první výsledek, který odhalil nepoctivé počínání dávkařů. Vloni třeba úředníci řešili případ člověka, který získal více než milion korun za prodej domu, ale dál si chodil pro sociální dávky jako chudý. Nebo ženu, která předstírala zdravotní handicap a dělala před sociálními pracovnicemi poloslepou, než ji načapaly v tmavé herně nad automatem, na jehož světýlka zřejmě dáma viděla dobře.