Jestli kapela Ortel našla stálé místo pro své koncerty, tak v krušnohorském Měděnci. Obecní úřad zve kontroverzemi opředenou skupinu už čtvrtým rokem a sám jí zajišťuje i předprodej vstupenek. Probíhá na oficiálních webových stránkách. Koncert se chystá na prostranství přímo před úřadem v sobotu 8. 8., osm minut po osmé večerní. Číselná kombinace dvou osmiček má přitom své místo v neonacistické symbolice, což nenechává v klidu část veřejnosti, která má kapelu spojenou s krajní pravicí.

„To vážně jede obec oficiálně nacistickou propagandu? Nebo je to, že koncert začíná v tento den 8 minut po 8. jen nečekaná náhoda?“ okomentoval Lukáš Houdek. „A znamená to tedy, že se Ortel konečně přihlásil ke svému nacistickému odkazu?“ položil řečnickou otázku.

Podzemní prostory pod chomutovskou radnicí jsou rozsáhlé. Čekají na rekonstrukci a využití.
FOTO: Ani restaurace, ani muzeum. Sklepení pod radnicí v Chomutově zatím spí

Diskuze se rozjela na Twitteru i Facebooku, kde se lidé, kteří akci kritizují, pobízejí, aby jich co nejvíce psalo a volalo pořadateli. Hned první z telefonních čísel uvedených u předprodeje přitom patří přímo starostce Valerii Markové.

„Chodí mi spousta textovek, nejde je ani citovat, jak jsou sprosté. Začalo to v sobotu, kdy mi začal vyhrožovat Pavel Novotný, že mi vyhlásí válku a spočítá mi to,“ posteskla si starostka na adresu řeporyjského starosty, bývalého baviče a bulvárního novináře.

Novotný se rozepsal i na Twitteru. „Paní starostce Markové jsem napsal velmi ošklivou SMS a za prezentaci věci na oficiálním webu obce jsem ji vyzval, ať se stydí,“ zveřejnil starosta proslulý řadou kontroverzních akcí. Další jeho komentáře byly směrem ke starostce agresivní a vulgární. 

Kontroverzní Ortel

Rocková kapela spojení s neonacisty odmítá, považuje se za vlasteneckou. Ministerstvo vnitra ji ale ve zprávě o extremismu v roce 2015 označilo jako pravicově extremistickou. Frontman skupiny opakovaně vystupoval na shromáždění nacionalistické strany Národní demokracie. Píseň Hadr si s dodatečným svolením kapely osvojila jako hymnu extrémní krajně pravicová Dělnická strana, která byla později rozhodnutím soudu rozpuštěná. Úspěch kapela zaznamenala díky antiuprchlické rétorice a úspěchu v anketě Český slavík.

Marková se netají tím, že je fanynkou kapely. Její spojení s krajní pravicí ale odmítá a odpor vůči ní nechápe. „Přece nám tu nikdo nebude rozhodovat o tom, co budeme a nebudeme poslouchat. Ortel nemá ani jeden sprostý, neonacistický nebo rasistický text. Zpívá o lásce a stavu naší země,“ obhajuje kapelu Marková. „Zakázaná není a z naší strany je všechno v pořádku, probírali jsme to s právníkem,“ dodala.

Problém nevidí ani v datu. „Je to pěkné datum, řada lidí si na něj naplánovala svatbu. Jestli je špatné, proč ho nevymažeme z kalendáře?“ opáčila starostka. „A že se začíná osm minut po osmé, Tomáš (Tomáš Hnídek, frontman kapely, pozn. red.) mívá vždy trochu zpoždění, tak začne rovnou o něco později,“ omlouvá časový posun.

Ilustrační snímek. Pouta
Lupič navštívil na Chomutovsku dvě desítky chatek, policisté ho dopadli

Místní lidé, kterých na Měděnci žije ke 150, se k chystané události vyjadřovat nechtěli. „Nedivte se, jsou už starší, chtějí klid, z koncertu nadšení nejsou. To nejsme ale ani my chataři. Jakmile to na Měděnci rozbalí, budou slyšet až k nám do Horní Halže,“ netěší majitelku chaty. Obává se spíše narušitelů klidu než etického rozměru.

Koncert si pohlídá policie, která měla akci v hledáčku i v uplynulých ročnících. Podle policejní mluvčí se obešly bez narušování veřejného pořádku a protiprávního jednání.