Závodně plaval, hrál rekreačně florbal, bavila ho horská cyklistika. Dvanáctiletý Chomutovák Matěj Volf prožíval své dny jako aktivní a nadšený sportovec, školák, kluk. Jenže pak do jeho života zasáhla vážná nemoc. A teď musí s rouškou přes ústa trávit většinu času doma. Pomoci by mohla alternativní léčba v Německu.

Nemoc Matějovi diagnostikovali v lednu 2015. Na dětské onkologii ve Fakultní nemocnici v Motole podstoupil náročnou a dlouhou chemoterapeutickou léčbu. Následovala radioterapie. Musel přerušit školu, závodní plavání, florbal, přestal se takřka vídat s kamarády a spolužáky a byl nucen opustit všechny malé i velké věci, které jsou pro zdravé děti naprostou samozřejmostí.

Podle slov tatínka Miroslava Volfa byla podstatná část léčby ukončena. Poslední měsíc a půl Matěje do Motola vozí na kontrolní prohlídky. „Matěj je teď doma, mezi lidi musí chodit s rouškou a do školy by mohl teoreticky docházet na jednu hodinu denně. Lékařka nám to ale kvůli virózám nedoporučila, protože mu náročná léčba oslabila imunitní systém," přiblížil. Škola ale s rodinou spolupracuje a chlapce doma vyučuje maminka.

Volfovi teď uvažují o alternativní léčbě. „Nedávno jsme s Matějem díky přátelům navštívili soukromou kliniku v Německu, kde nám byla nabídnuta možnost alternativní léčby. Jedná se o nákladnou, pojišťovnami nehrazenou a u nás neprováděnou šestitýdenní léčbu formou takzvané biologické chemoterapie," popisuje Miroslav Volf.

Pokud nenastanou žádné komplikace, mohla by být zahájena už v lednu. Stojí ale jedenáct tisíc euro, nepočítaje další prostředky za ubytování pro chlapce a jeho doprovod na šest týdnů. „Pro nás a pro Matěje je to v tuto chvíli naděje," netají se tatínek. Rodina doufá, že se jí podaří Matějovi nákladnou léčbu zaplatit. Pomoct by mohla právě finanční sbírka.

Účet i pokladničky

Kasička, do které mohou lidé přispívat na léčbu pro Matěje Volfa.Tu vyhlásilo město Chomutov ve spolupráci se studentským parlamentem. V minulosti už probíhaly i jiné drobnější sbírky, které převážně organizovali místní nadšenci. Nyní se připojilo i město, které založilo transparentní bankovní účet 16060227/0100 (po kliknutí si ho můžete prohlédnout) a nechalo do městských organizací umístit zapečetěné pokladničky (vpravo).

Sotva město sbírku vyhlásilo, an účtu se objevily první příspěvky. V pondělí odpoledne bylo na účtě přes šestnáct tisíc. Dárci přispívali většivou částkami v řádu stokorun, nejvyšší suma byla pět tisíc.

Dobrovolní dárci mohou přispívat do pokladniček na magistrátu, staré radnici, v budově živnostenského úřadu na Husově náměstí a v aquaparku. „Kasička je zatím na čtyřech základních školách a průběžně bude doplněna i do dalších škol. Od pondělí bude také ve všech mateřských školách v Chomutově," informoval mluvčí chomutovského magistrátu Jan Rödling. Dále bude v knihovně a v kostele sv. Ignáce při pořádání adventních koncertů. „Jednáme také s Piráty o umístění na zimním stadionu a také v zooparku," doplnil mluvčí široký výčet možností, kde přispět.

Sbírka potrvá do konce prosince a vybrané prostředky budou použity výhradně na nákladnou léčbu v zahraničí.

Grafika ke sbírce Pomůžeme Matějovi.