Kdo se spoléhal na to, že policisté přimhouří oko a jen řidiči domluví, má smůlu. Budou lítat pokuty.

„Postupovat budeme standardně, jako v případě dalších přestupků,“ upozornila policejní tisková mluvčí Marie Pivková. „Pokud hlídka ve službě zjistí, že se řidič nějakého dopustil, vyřeší ho blokovou pokutou tak, jako to bylo dosud,“ dodala. Za jízdu s neplatným řidičským průkazem například hrozí pokuta až dva tisíce korun. Jak vysokou sazbu zvolí, záleží na uvážení policisty.

Uplynulé tři dny, kdy platí nová pravidla, jsou podle mluvčí málo na to, aby se dalo konstatovat nakolik jsou řidiči správně vybaveni. „Bez speciálně připravené akce to nelze zjistit,“ dodala s tím, že se v dohledné době ani žádná konat nebude. „Běžně vykazujeme jen počet kontrol a uložených pokut. Jestli je to za chybějící lékárničku nebo starý řidičský průkaz nezjistíme. Nejedná se totiž o takzvaně sledovaný údaj,“ dodala Pivková.

Starý řidičský průkaz, který podléhal výměně, zatím stále drží na dva tisíce Chomutovanů. Jejich vlastníci se ani teď po novém roce na magistrát nehrnou.

„Stále se netvoří fronty a odbavení trvá nejvýše deset minut,“ informovala mluvčí Šárka Schönová. „Noví žadatelé o výměnu nechodí. Spíše se jedná o řidiče, kteří si o ni zažádali minulý rok a jdou si ho vyzvednout, nebo o čerstvé řidiče,“ uzavřela.