Obezita? Pro člověka nic příjemného. V drtivé většině ale s ní každý může sám něco udělat. Také domácí zvířata mohou mít podobný problém s vyšší tělesnou hmotností. S její redukcí to ale nepůjde bez cílevědomých kroků majitelů čtyřnožců. Přitom každý chce, aby jeho mazlíček byl zdravý.

Až do 31. prosince se mohou zájemci se svým psem nebo kočkou zúčastnit veterinární preventivní prohlídky zdarma, a to u vybraných veterinářů.


Pomůže speciální program

Prohlídka zdarma spočívá v tom, že veterinární lékař či sestra zvíře zváží a oznámí majiteli aktuální hmotnost zvířete, kterou doplní o informaci, kolik procent činí jeho nadváha, jaká je optimální krmná dávka v období hubnutí a jak dlouho bude trvat, než zvíře dosáhne své ideální hmotnosti.

„Je na to speciální program, podle něhož by se měl majitel domácího mazlíčka, než pro něj dosáhne kýženého efektu, řídit,“ vysvětluje podstatu akce veterinární lékař Jiří Vomáčka z Veterinární kliniky LIVE v Litoměřicích.

Veterinář rovněž doporučí majiteli, jak dále postupovat, aby si jeho mazlíček svou ideální hmotnost co nejdéle udržel.


Uvědomit si vážnost situace

Mnoho majitelů bohužel špatně rozezná, zda jejich zvíře trpí nadváhou, a málokdo si navíc uvědomí vážnost situace.

„Dá se říci, že nadváhou trpí třicet až čtyřicet procent zvířat, s nimiž se v našich ordinacích setkáváme. Vyšší hmotnost u zvířat je většinou důsledkem nezodpovědných majitelů, kteří nedodržují krmné dávky. A k tomu nechávají ještě psu nebo kočce vybrat. To je samozřejmě špatně. Jestliže dvoukilogramový jorkšír sežere dva piškoty denně, je to, jako když jich dospělý chlap spořádá 35,“ tvrdí Kateřina Mináriková, veterinární lékařka z Liberce.


Čím dříve se řeší, tím lépe

Podle ní je pouhých 2,5 kilogramu hmotnosti navíc u standardně osmikilogramového psa nebo kilo a půl navíc u běžně pětikilogramové kočky stejné, jako 25 kilogramů navíc u člověka běžně vážícího 75 kilogramů. „A to už je opravdu hodně,“ varuje Kateřina Mináriková.

Proto je důležité nechat si zvíře zvážit u veterinárního lékaře, který dá majiteli i odpovídající doporučení. Čím dříve se totiž dozví o obezitě svého zvířete, tím rychleji trvá dostat zvíře zpátky do ideální kondice.

Mezi nejčastější příčiny nadváhy u psů a koček patří podle odborníků překrmování nebo nesprávné krmení, nedostatek pohybu, nekvalitní průmyslové krmivo s vysokým obsahem soli a tuků přidaných pouze pro zvýšení chutnosti.

Zvýšené riziko nadváhy je také u některých plemen, jako jsou například bígl, kokršpaněl nebo labrador a u starších nebo kastrovaných zvířat.


Obezita zkracuje délku života

Obezita prokazatelně zkracuje délku života - často vede až k cukrovce či onemocněním srdce, zatěžuje klouby a vnitřní orgány, oslabuje imunitu a je jedním z hlavních faktorů pro vznik ortopedických poruch. „Obezita hrozí u těch zvířecích jedinců, kde jsou hormonální poruchy. U starších zvířat jsou problémy s klouby, což ztěžuje pohyblivost. Ale ve většině případů je nadváha zvladatelná,“ je přesvědčena Kateřina Mináriková.

To v podstatě potvrzuje i její litoměřický kolega Jiří Vomáčka: „Není všechno kouzlo efektu zhubnutí zvířete a udržení si optimální hmotnosti pouze ve správném krmení. Je potřeba, aby zvíře mělo dostatek pohybu.“
Jak ale přiznává, psí a kočičí senioři mají už sníženou pohyblivost, proto se jim do krmení nasazují přípravky s prvky, jež urychlují spalování.


Důležitá je vůle majitele zvířete

Podle Jiřího Vomáčky je pro úspěšné snížení hmotnosti zvířete rozhodující motivace, vůle jeho majitele stav změnit.

„Stává se, a ne výjimečně, že přijde sám majitel a chce nadváhu domácího mazlíčka řešit. Když například pes přibere přes zimu. Je lepší, když s tím chce sám něco dělat. Vzniká větší předpoklad, že zvíře úspěšně váhu shodí,“ říká Kateřina Mináriková.

„I když zvíře nemá příznaky odpovídající nadváze, mělo by být zvykem pravidelné vážení a kontrola ideální hmotnosti veterinářem,“ uzavírá Jiří Vomáčka z litoměřické kliniky LIVE. Preventivní prohlídky zdarma jsou součástí programu Čas správné péče, který už třetím rokem připravuje společnost Hill´s Pet Nutrition.

V letošním roce jsou tedy zaměřeny na prevenci obezity a nadváhy, tedy jednoho z nejčastějších zdravotních problémů evropských domácích mazlíčků.