Ve středu kolem půl deváté ráno zažili lidé na jirkovské poště 3 perné chvíle. Osmadvacetiletý muž žijící v Jirkově společně se svou manželkou a dětmi stál ve frontě a čekal, až na něj přijde řada. V tom do poštovní budovy u Horníka, kde v těsné blízkosti sídlí městská policie, přišel čtyřiatřicetiletý muž z Jirkova. Tomu se ale čekat ve frontě nechtělo.


Nejdříve urážky, pak rány


Všemu předcházela dlouhá slovní potyčka. Odvážný o šest let mladší muž, už ale nadávky agresora nemohl vydržet.

„Manžel se snažil zastat pánů, kterým pachatel také nadával. Následovalo rýpání a nadávky na adresu rodiny. To trvalo asi patnáct minut,“ popisuje situaci manželka pobodaného Jana Holáková.

Nakonec útočník vyzval mladšího muže, aby s ním šel ven, kde si měli celou věc vyřídit. Uspěchaný Jirkovan však vytáhl nůž a tátu dvou dětí několikrát bodnul do hrudníku.

„Já jsem byla uvnitř na poště, děti jsem nechala u jedné paní a běžela ven. Viděla jsem, jak se manžel drží za srdce a krvácí,“ popisuje hrozné zážitky manželka. „Vypadalo to strašně. Rány byly mířené na srdce,“ dodává.


V klidu vyzvedl poštu a odjel


Poté co útočník muže několikrát bodnul do hrudníku, udělal něco neuvěřitelného. „Vrátil se dovnitř, vyzvedl si své balíčky a v klidu si je šel dát do kufru auta. Ještě se ohlédnul a klidně odjel,“ popsala další pokračování příběhu Jana Holáková. „Nasedl do jeepu commander černé barvy a odjel,“ upřesnila mluvčí policie Marie Pivková. Ihned poté, co státní policie dostala oznámení, vyjela na místo. „Moc děkuji policistovi, který dal mému manželovi první odbornou pomoc,“ říká Jana Holáková. Ten podle ní hned poté, co dojel na místo přiběhl k manželovi postaral se o něj, následně zajistil svědky i místo činu. „Zachoval se úplně úžasně,“ pochvaluje si jeho přístup.


Dopaden do hodiny


Ani ne za tři čtvrtě hodiny po útoku měli policisté násilníka ve svých rukou. „Oznámili nám to kolem půl deváté. V deset hodin a patnáct minut jsme útočníka dopadli i s nožem,“ informuje Pivková.

Útočník z Jirkova byl ihned obviněn z těžkého ublížení na zdraví. „Nyní je už obviněný z pokusu o vraždu,“ informovala včera Pivková o překvalifikování trestného činu. Během včerejšího dne na něj byl podán návrh na vzetí do vazby.

Poškozeného musela sanitka ihned po útoku převézt do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Jeho stav byl vážný,“ sdělil mluvčí nemocnice Jiří Vondra. „Rány byly sice těsně vedle srdce, ale díky tomu, že je můj manžel robustnější, nůž nezasáhl srdce, ani jiné orgány. Má ale zlomené žebro,“ informovala nás o stavu svého manžela paní Jana. Hned po příjezdu musel muž absolvovat operaci a poté byl převezen na jednotku intenzivní péče. „Nyní je stav pacienta stabilizován,“ sdělil Deníku včera odpoledne Jiří Vondra.

Útočníkovi z Jirkova nyní hrozí deset až osmnáct let pobytu za mřížemi.

Brutalita mezi lidmi stále roste. Není to ani dva týdny, co v Novém Boru na Českolipsku partička sedmi mužů řádila v tamním baru s mačetami.

Hlava nehlava tam řezali do tří nevinných hostů. Ti se jen chtěli zastat barmanky, která po dvojici zatím jen slovně útočících mužů požadovala občanské průkazy. Dvojice nakonec opustila bar a do dvaceti minut se do něj vrátila s posilou. Společně pak s mačetami zaútočili na hosty baru.

Tehdy se jednalo o útočníky z romské populace. Mluvčí chomutovské policie ale vylučuje názory lidí v různých diskusích k jirkovskému případu. „Nejednalo se ani o Roma, ani o inženýra,“ informovala důrazně Marie Pivková.