Těmto dvěma kandidátům dali voliči v prvním kole nejvíc hlasů. Přemysl Rabas vnímá Chomutovsko jako okres s obrovským potenciálem pro rozvoj turistického ruchu. „Jako senátor bych rád propojil všechny od státních úřadů až k místním živnostníkům, kdo mohou efektivně, čestně a nápaditě pomoci rozvoji služeb a změnit tvář Chomutovska,“ uvedl.

Současně by chtěl změnit nebezpečnou situaci na sídlištích. „Ve své senátorské kanceláři bych zřídil bezplatnou právní poradnu pro společenství vlastníků bytů i pro jednotlivce, kteří potřebují odbornou pomoc. Všechnu sílu bych napnul k prosazení funkčních zákonů, které ochrání náš kraj před nájezdy spekulantů s bydlením,“ přislíbil Rabas, který má zkušenosti z vysoké politiky.

V letech 2006 až 2010 působil jako poslanec Parlamentu České republiky za Stranu zelených. Kandidoval také v posledních volbách do Senátu, tehdy mu ale druhé kolo o pár hlasů uteklo. Působil jako ředitel chomutovského zooparku, dnes vede zoologickou zahradu ve Dvoře Králové.

Primářka Komplexního onkologického centra Krajské zdravotní Martina Chodacká se dosud politicky neangažovala. Téměř tři desetiletí se ale pohybuje ve zdravotnictví, které prohloubilo její sociální cítění a posílilo potřebu činit konkrétní kroky.

„Situace v rezortu zdravotnictví, ale nejen přímo v něm, se v minulosti děním řady neuvážených kroků zhoršila. Z ordinace však toho moc nezmohu, a proto jsem přijala nabídku hnutí ANO kandidovat do Senátu,“ vysvětlila Chodacká v online rozhovoru pro Chomutovský deník. „Nemluvím jen sama za sebe. Přijímám názory i od pacientů a jejich postřehy směrem ke zdravotnictví a ráda bych je převedla do reálného života,“ doplnila lékařka, která by z hlediska své profese chtěla přispět ke zlepšení zdravotní péče v regionu.

Za velmi důležitou považuje také otázku bezpečnosti obyvatelstva. „A to s ohledem na příhraniční oblast v souvislosti s migrační politikou Evropské unie,“ dodala Chodacká s tím, že systémové změny je třeba prosazovat legislativně prostřednictvím Senátu.

Druhé kolo senátních voleb začne v pátek 12. října ve 14 hodin, volební místnosti budou otevřené do 22 hodin. V sobotu budou volby pokračovat od 8 do 14 hodin.

Výsledky prvního kola voleb do Senátu Parlamentu ČRPřemysl Rabas (SEN 21): 10 626 hlasů (33,51 %)
Martina Chodacká (ANO 2011): 6 770 (21,35 %)
Jaroslav Zahrádka (ODS): 3 515 (11,08 %)
Václav Homolka (KSČM): 3 065 (9,66 %)
Roman Brand (nezávislý kandidát): 2 612 (8,23 %)
Jaroslav Krákora (ČSSD): 1 637 (5,16 %)
Elvíra Hahnová (SPD): 1 614 (5,09 %)
Ota Staňo (PRO Zdraví a Sport): 1 282 (4,04 %)
Petr Jano (nezávislý kandidát): 581 (1,83 %)
Volební účast dosáhla 33,74 %