Martin Šváb se na Štědrý den podívá domů. Nemocnici včera neopouštěl po svých, ani o berlích, ale zatím ještě na vozíku. Radost mu to přesto nezkalilo. V nemocnicích totiž strávil více než tři měsíce, a tak je rád, že si alespoň krátce pobude doma.

Přestože se těší, co najde pod stromečkem, jedním dárkem mu už jeho spolužáci radost udělali. „Mám hroznou radost, protože mi přinesli notebook,” prozradil Martin, který v pátek oslavil své dvacáté narozeniny.

Dárek ale nebyl k narozeninám. Byl odpovědí na přání, které Martin pronesl před novináři: mít notebook, díky kterému neztratí spojení s kamarády a bude se moct připravovat k maturitě. „Poté, co se spolužáci v Deníku dočetli, že Martinovi chybí notebook a připojení, bleskurychle se domluvili, sehnali peníze a pořídili mu ho,” uvedla třídní učitelka Zuzana Jobánková. „Rádi bychom poděkovali sponzorům, kteří přispěli na nákup,” dodala učitelka.

Dvacetiletý student zle odnesl srážku dvou aut na Pražské ulici v Chomutově. 22. září se vracel ze školy domů, když ho smetl vůz, který při srážce s druhým autem vylétl na chodník.

V krajské nemocnici, kam Martina dopravili vrtulníkem, podstoupil náročné operace nohou, které měl zlomené. Dále měl zlomený obratel a krvácení do mozku. V říjnu mladíka převezli do chomutovské nemocnice, kde pokračuje jeho rekonvalescence. Léčí se na oddělení dlouhodobě nemocných, kde dostává každý den potřebnou rehabilitační péči na lůžku. Tam se také po svátcích vrátí.

Kvůli komplikovaným operacím zatím ještě nesmí našlapovat na nohy. Prognóza je ale dobrá. Pokud dopadnou lednová vyšetření ke spokojenosti, bude převeden na rehabilitační oddělení, kde začnou se zatěžováním svalů a kloubů. Protože je mladý a silný, postup by byl rychlý. Znovu by podle lékařů mohl chodit během dvou tří měsíců.