Vědí, že sedí ve vazbě. Vědí, že nevykonává funkce, do kterých byl zvolen. Až donedávna se ale nezabývali tím, jestli za ně přesto nebude brát odměnu. Politici ve vedení chomutovského magistrátu až po dotazech Chomutovského deníku slíbili, že se budou zabývat nezvyklou situací kolem Pavla Karla Markvarta.

Ten totiž coby zastupitel za ODS stále zastupuje město ve dvou orgánech sedí v představenstvu společnosti Chomutovská bytová a v dozorčí radě Podkrušnohorského zooparku je dokonce předsedou. Také je předsedou pracovní komise LINKS a členem kontrolního výboru. A to i přesto, že na začátku září ho policie zatkla a trávil týdný ve vazbě kvůli podezření z machinacemi s evropskými dotacemi.

Nikdo ho neodvolal, přestože třeba v případě zooparku to mohou jednoduše udělat radní. „Ze zastupitelstva nevzešel žádný signál, že bychom ho odvolat měli," říká primátor Jan Mareš. Jenže to není úplně přesné. Signál zazněl, opoziční zastupitelé to navrhovali. Ale protože nenašli dost hlasů, pro radní tím nevzniklo žádné závazné usnesení.

Přitom první dvě zmíněné funkce jsou placené, odměny se pohybují v řádu několika tisícikorun měsíčně. Teoreticky tak je možné, že Markvart dál pobírá odměnu, přestože žádnou z těch funkcí od září vykonávat nemůže. „To jsme nezjišťovali," přiznal náměstek primátora Jan Řehák. „Odměnu mám spojenou s tím, když někdo funkci opravdu vykonává. Zeptáme se, jak to řešit."

Chomutovský deník se zeptal přímo i vedení obou dvou organizací, které odměny vyplácejí. Podle ředitelky zooparku Ivety Rabasové Markvart za dobu, kdy bude ve vazbě, placen nebude. „Pokud se člen dozorčí rady neúčastní jednání, tedy nevykonává funkci, bude mu odměna krácena nebo nepřiznána vůbec," uvedla s odvoláním na Statut dozorčí rady, z něhož vyplývá, že o odměně rozhoduje rada města. Jeho funkci zatím vykonává místopředseda Petr Husák, zastupitel za ČSSD.

Vedení Chomutovské bytové na otázku redakci ani po třech dnech neodpovědělo.

O jedno místo ale Pavel Karel Markvart přišel. Rada města ho na mimořádném zasedání odvolala z pozice likvidátora Podniku bytového hospodářství, kterou „zdědil" po bývalé primátorce Ivaně Řápkové. Nahradila ho úřednice Jarmila Mravcová.

O propuštění Pavla Karla Markvarta z vazby měl soud rozhodovat v pátek. Spoluobviněného náměstka hejtmanky Pavla Koudu už propustili, o Markvartovi však zatím žádné oficiální zprávy nejsou.