Náměstek hejtmanky Pavel Kouda se den po svém zatčení vzdal svých veřejných funkcí. Udělá totéž Pavel Karel Markvart, zatčený a vzatý do vazby stejně jako Kouda? Místní ODS to nechává na něm, přestože chomutovské koalici může jeho hlas hodně chybět.

Opozice toho nevy/zne/užije

Jak dlouho bude Pavel Karel Markvart ve vazbě, nikdo neví. Nejbližší zasedání zastupitelstva se však koná už za čtrnáct dní, a tam bude chybět určitě. A vzhledem k tomu, že vládnoucí koalice má převahu právě jediného hlasu, opozice by mohla snadno celé jednání zablokovat.

Ta ale žádné obstrukce nechystá. „Budeme se chovat stejně, jako se chováme po celé volební období," říká Ladislav Drlý, „pokud koalice předloží rozumný návrh, podpoříme ho. Pokud rozumný nebude, budeme hlasovat proti nebo se zdržíme."

Ani Jan Řehák (ODS), náměstek primátora a Markvartův stranický kolega, se komplikací nebojí. „Nebude to poprvé, kdy nám jeden hlas bude chybět. Zažili jsme to už několikrát a jednání možná bylo o něco delší, ale většina usnesení byla vždy schválena."

Vzdá se křesla?

Jenže co bude fungovat na jednom zasedání, nemusí fungovat na těch dalších. Vládnout další dva roky bez potřebné většiny, to by koalice důležité věci prosazovala velice těžce.

Řešení? Pokud se Pavel Karel Markvart vzdá mandátu, nastoupí za něj náhradník a koalice bude zase kompletní.

Důležitá je jedna věc – Markvarta nemůže z pozice zastupitele nikdo odvolat, postu by se musel opravdu vzdát sám. A místní ODS ho k tomu nebude ani vyzývat. „Na rozdíl od ČSSD ctíme presumpci neviny, takže dokud nebude odsouzen, jakoby nic nespáchal," říká Řehák.

Zatím prý nemá žádné zprávy o tom, jak se chce jeho stranický kolega rozhodnout. „Vyčkáváme, jaký vyšle z vazební věznice signál. Považuji Pavla za zkušeného politika, takže necháme na něm, ať vše zváží a rozhodneme se sám."

Nutno dodat, že křeslo běžného zastupitele není nijak finančně lukrativní. Na druhou stranu, Markvart zasedá také v představenstvu dvou městských společností, takže celkové odměny mohou být už ve slušné výši. Z těch ho zastupitelstvo odvolat může, i kdyby zastupitelem zůstal.