Bývalý ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart (ODS) už není jeho zaměstnancem. ČTK a Českému rozhlasu řekl, že se dohodl na rozvázání pracovního poměru dohodou ke konci října.

Markvart strávil většinu září a října ve vazbě kvůli vyšetřování možných machinací s evropskými dotacemi. Kvůli nim bylo obviněno i několik dalších lidí, včetně náměstka hejtmanky Pavla Koudy (dříve ČSSD).

ROP Severozápad rozděluje v Ústeckém a Karlovarském kraji zhruba 19 miliard korun z evropských dotací. Dvaačtyřicetiletý Markvart, chomutovský zastupitel a původní profesí středoškolský učitel, na něm působil už dříve v úřednické pozici a k 1. lednu 2012 se stal jeho ředitelem. O devět měsíců později jej zadržela policie a obvinila v jednom ze tří případů údajných machinací s dotacemi.

Z vazby vyšel 26. října, a protože mezitím přišel o ředitelskou funkci, měl se vrátit jako řadový úředník. „Dohodli jsme se se současným vedením úřadu, že odejdu k 31. říjnu dohodou," řekl při jednání regionální ústecké ODS novinářům. Jeho odchod potvrdil úřad ROP Severozápad. Po odchodu zatím Markvart zůstává nezaměstnaný. O podmínkách ve vazbě mluvil s nadhledem, ze všeho nejhorší prý bylo nucené nicnedělání.

Sám se cítí být nevinný. Podle informací ČTK se jádro případu točí okolo seznamu dotací, na němž měli být podle vyšetřovatelů dopředu poznačeni vítězové. Některým z šesti obviněných hrozí za poškozování zájmů evropských společenství a zneužití pravomocí až 12 let vězení, na Markvarta se ale zřejmě vztahuje mírnější sazba. Podání obžaloby před koncem roku není podle státního zástupce pravděpodobné.

Markvartův osud kopíruje Kušnierze

Pracovní osudy Pavla Karla Markvarta jsou podobné osudům jeho předchůdce Petra Kušnierze. Toho policie zadržela v březnu 2011 kvůli podezření, že chtěl po žadatelích výměnou za přidělení peněz několikamilionové úplatky. O peníze si měl říkat prostřednictvím kamarádů. Letos v červenci dostal od krajského soudu 7,5 roku vězení a čeká se, jak rozhodne odvolací soud. Kušnierz byl ve vazbě skoro rok, pracovní poměr rozvázal už ve vězení, po propuštění se také zaevidoval na úřadě práce. Kušnierz čelí dvěma dalším obviněním, jedno je ve stejném případu s Markvartem a Koudou.