Jsou to lídři dvou nejúspěšnějších stran. Pokud jedna z nich dokáže na svou stranu získat dostatečný počet hlasů, primátorské křeslo ho nemine. I pokud by se dohodly obě strany spolu, stejně by se volilo mezi nimi.

Oba jsou připraveni se postu ujmout. „Ale nepřekonatelná podmínka to pro nás není,“ dodává Přemysl Rabas. Sociální demokraté by chtěli křeslo primátora obsadit také a k tomu ještě jednoho náměstka. „Bylo by špatné, kdybychom ze svého vítězství ve volbách chtěli ustoupit a nechtěli nic,“ říká Jan Mareš.

Po včerejší zprávě o náklonnosti Severočechů.cz ke koalici okolo PRO Chomutov má do čela města blíž Rabas. Ale jednat se ještě bude.

Rozhovor s Janem Marešem, kandidátem na primátora za ČSSD: Umím si představit i ČSSD v opozici

Běží povolební vyjednávání – jaká koalice by podle Vás byla nejlepší pro město?
Co se týče počtu, tak hlavně aby byla stabilní. To znamená mít tak 23 až 24 mandátů, aby smysluplně fungovala. Mít většinu jen o jediný hlas je nebezpečné.

A co složení koalice co do konkrétních stran?
My chceme jednat se všemi kromě Nespokojených občanů. Ti vedli kampaň velice ostře a nebudeme jednat s někým, kdo říká, že krademe nebo jsme tuneláři.

Konkrétně – umíte si představit koalici ČSSD, PRO Chomutov a třeba KSČM? Nebo s podporou TOP09 a Severočeši.cz?
Na tohle stanovisko je příliš brzy, jednání teprve budou probíhat. A já nechci dávat dopředu přes noviny signály, s kým ano a s kým ne.

Ptám se jen, jestli si to umíte představit…
Chápu, ale pak se objeví, že řekl „s tím půjdeme“ a někdo si to vyloží jinak. A řeknou si – proč s nimi ještě jednat, když už má jasno? To nechci. Tuhle otázku teď bohužel nezodpovím.

S čím jdete do povolebních jednání? Co požadujete?
Bylo by špatné, kdybych jako vítězové nechtěli nic. Samozřejmě bychom chtěli post primátora a také jednoho náměstka.

Severočeši.cz vyslovili podporu PRO Chomutov. Umíte si představit, že by byla ČSSD v opozici?
Představit si to umím. Uznávám, že je to podobná situace, jako když ČSSD vyhrála parlamentní volby a nakonec nevládne a je v opozici.

Když se vrátíme k samotným volbám – co říkáte na výsledek v Chomutově? Překvapilo vás něco?
Osobně mě zklamala nízká účast voličů. Splnil se můj odhad, že do zastupitelstva se dostane víc subjektů, jen jsem předpokládal, že minimálně nějaký mandát nebo alespoň více procent dostanou Věci veřejné.

Co říkáte na výsledek vaší strany?
Trochu je mi záhadou volební systém, kdy rozdíl dvou procent neznamená žádný rozdíl v počtu mandátů nebo rozdíl sedmi procent rozdíl pouhé dva mandáty.

A považujete tedy výsledek své strany za úspěch či neúspěch?
Malinko jsem zklamán, čekal jsem minimálně o jeden mandát víc. Nečekal jsem, že budeme mít stejně jako minule (jedenáct), protože jsem věděl, že se do zastupitelstva dostane víc stran. Ale devět či optimističtějších deset jsem čekal.

A čím myslíte, že je to způsobené?
Jestli byly někde nedostatky, to budeme teprve hledat. Zatím jsme se shodli na jednom – rozhodně se na výsledku podepsala nízká volební účast. Ale musíme se podívat i na své výsledky – sledovali jsme je dokonce i po okrscích. Třeba u takové Kadaňské jsme čekali, že půjde za námi a nestalo se. Chceme se v podobných případech podívat na to, proč se tak stalo. (jd)

Rozhovor s Přemyslem Rabasem, kandidátem na primátora za PRO Chomutov: Chceme koalici, která přetrhá chapadla radniční chobotnice

Jaká koalice by podle Vás byla nejlepší město?
Jakákoli koalice schopná přetrhat chapadla radniční chobotnice. Klíčové bude jednání se zastupiteli zvolenými za TOP09 a Severočechy. Povzbudivé je, že centrální vedení Severočechů podporuje koalici s PRO Chomutov a ministr Schwarzenberg mi v telefonickém hovoru vyjádřil uspokojení nad porážkou ODS v Chomutově, jak ostatně zmínil v Otázkách Václava Moravce.

Jaké strany jste už oslovily pro vyjednávání po volbách?
Všechny kromě ODS. Mezi jejími zvolenými zastupiteli bohužel není osobnost, která by reprezentovala změnu v ODS.

Byť se to zatím rýsuje jinak – umíte si představit koalici ČSSD + PRO Chomutov + KSČM? Nebo ČSSD + PRO Chomutov + TOP09 a Severočeši.cz?
Ano, jsou možné obě varianty, ale dokážeme si představit i širokou koalici stran proti současnému vedení radnice.

A co kdybyste skončili v opozici – i to je pro vás představitelné?
Ano, pokud se v koalici nepodaří naplnit naše sliby.

S jakými požadavky jdete do povolebních jednání? Myslím funkčně – požadujete třeba post primátora či náměstka?
Jsme připraveni obsadit post primátora, případně další funkce a místa v radě, nic z toho pro nás není nepřekonatelnou podmínkou.

Ještě k volbám – co říkáte obecně na výsledek v Chomutově? Překvapilo vás něco příjemně či nepříjemně?
Velmi příjemně, voliči ukázali vůli po změně na radnici, extremisté se nedostali nebo oslabili a například pan Fojtík jako radní spojený s kauzou pronájmu Kamencového jezera byl přeskákán a nedostal se do zastupitelstva. Smutné je, že více hlasů nedostala TOPka, což přikládám nešťastnému vyjádření o možné koalici s ČSSDODS.

A co říkáte na výsledek vaší strany? Poprvé kandidovala a těsně za vítězem…
Výsledek je vynikající a dík za něj patří všem kandidátům, spolupracovníkům a především více než 2500 voličům, kterým tímto děkujeme.

Takže to evidentně považujete za úspěch. Čím myslíte, že byl daný?
Neskromně si dovolujeme tvrdit, že zafungovala kandidátka plná osobností z celého spektra s morálním kreditem. Pro mne osobně je potěšující a zavazující, že i přes nákladnou kampaň vedenou proti mé osobě jsem získal nejvíce hlasů ze všech kandidujících stran. (jd)