Chomutovsko, Krušné hory – Orchideje, unikátní rašeliniště, horské louky a další klenoty zdejší přírody. To vše mohou poznávat výletníci, kteří se připojí k sérii exkurzí na české i německé straně Krušných hor. Provázet při nich mají odborníci.

„Pořádáme je, aby se česká i německá široká veřejnost na vlastní oči přesvědčila o rozmanitosti krušnohorské přírody a také si uvědomila, jak je nezbytné ji podporovat,“ vysvětlila Olga Holcová z Naturschutzzentrum Erzgebirge, které sérii výprav pořádá. Projekt nese název Pestrý – Bunt a má přírodovědný a vlastivědný charakter.

Túry vydají na přibližně dvě hodiny, přičemž se nejedná o dlouhé pochody. „Myslím, že se vždy pár kilometrů ujde. Rozhodneme to pokaždé podle sil skupiny a jejich zájmů. Někteří by běželi míle, jen aby uviděli nějakou tu orchidej,“ nastínila Holcová.

Zítra směrem na Zschopautal

První ze série výletů se konal už v pátek a účastníci si při něm prošli louky v okolí Orasína. Další je na programu zítra. Pojede se do evropsky významné lokality Zschopautal u Tannenbergu, kde se výletníci vedení odborníky podívají na louky bohaté na různé druhy rostlin. Dále také oblasti potoka a rašeliniště. Bezplatně je zajištěný tlumočník i doprava z Chomutova. Odjíždí se ve 14:45 hodin od radnice z náměstí 1. máje. Jen je potřeba si nejpozději dnes rezervovat místo prostřednictvím mailu olga.holcova@naturschutzzentrum–erzgebirge.de nebo na tel. 0049157 847 306 31.

Další túra se koná až v polovině června a bude na české straně. Kdo se připojí, bude moci zkoumat krásy Horní Halže a slanisko u Kovářské. V tomto případě se zájemci musí na místo dopravit sami.

Poslední výlet bude opět v Sasku, a to v chráněném území Lohenbachtal, kde se účastníci budou pohybovat po horských loukách, vysokobylinných nivách a v oblasti rašelinišť.

Tlumočník i doprava zdarma

Pro řadu rodin s dětmi, které mají hlouběji do kapsy a rády vyrážejí do okolí, může být zajímavé, že jsou výlety zdarma. Přátelé biodiverzity v Krušných horách zajistili v případě túr na německé straně bezplatnou dopravu i tlumočnické služby. Pochopitelně s podporou dotací z Evropské unie.

„Jsme rádi, že se díky tomu můžou zúčastnit všichni. Cílovou skupinou jsou spíše dospělí a mládež, ale budeme mít radost, když se dostaví i rodiny s dětmi,“ řekla Olga Holcová.

Výlety pořádají Přátelé biodiverzity v Krušných horách, kteří se zasazují o zachování a podporu biologické rozmanitosti přírodních stanovišť a druhů v Krušných horách na české i německé straně. Vedoucím projektu je Naturschutzzentrum Erzgebirge a projektovými partnery jsou Fergunna Teplice a Schola Humanitas Litvínov. Projekt je financován v rámci programu Cíl 3 s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj EU.

Kdy se jde na túry

Úterý 24. 5.:
Sasko, Zschopautal u Tannenbergu (evropsky významná lokalita)
Sraz na náměstí před radnicí, odjezd autobusu ve 14:45 hod. Návrat do Chomutova v 19:15 hod.

Úterý 14. 6.:
Horní Halže a slanisko u Kovářské
Sraz v 16:30 hod. u kostela v Horní Halži

Úterý, 21. 6.:
Sasko, Chráněné území Lohenbachtal
Sraz na náměstí před radnicí, odjezd autobusu ve 14:45 hod. Návrat v 19:15 hod.