Jedinou historickou stavbou je v Málkově kaplička. Zatím. Od září bude její novou dominantou a skutečnou pýchou sloup Nejsvětější trojice z roku 1726. Obec ho nechá přemístit z Libědic a zrenovovat díky miliónu korun, který daroval ČEZ.

Sloup je historickým majetkem obce Málkov. „Původně stál v obci Kralupy, ta ale musela ustoupit těžbě uhlí a katastrálně bylo toto území přiřazeno nám,“ uvedl starosta Málkova Josef Egermann.

Z historických pramenů vyplývá, že sloup kdysi vznikl na výslovné přání obyvatel Kralup. Ti se o něj také osobně starali. Za éry komunismu byl přemístěn do Libědic, kde stojí u cesty dodnes. Málkovští získali souhlas obce i příslušných úřadů se stěhováním a také peníze na přemístění kolosu, který měří přibližně šest metrů a váží takřka šest tun.

Památkáři už také odsouhlasili nejpříhodnější místo, kde může stát. „Bude na konci Málkova v sousedství památné tři sta let staré lípy. Je to to nejvzdálenější místo od silnice, aby nemusel odolávat otřesům,“ doplnil starosta.

Sloup bude Málkov zdobit od září. Podle všeho je to nejvýznamnější historický artefakt, který tam bude přemístěn, ale nikoli poslední. Obec zaslala dopis na litoměřické arcibiskupství, aby zjistila, kde jsou další „poztrácené poklady“ ze zaniklých Kralup a Ahníkova. Sám Málkov žádné neměl. Získal seznam dalších přibližně čtyřicet soch, krucifixů či božích muk, která nejsou v majetku církve a jsou roztroušené po okolí. Málkovští budou chtít většinu z nich najít a vrátit.

 

Naši lidé si ho pamatují

Minirozhovor se starostou Málkova Josefem Egermannem

Proč o Sloup Nejsvětější trojice tolik stojíte a proč až nyní?
V obci není nic, co by připomínalo historii. Kdysi jsem chodíval do školy právě do Kralup a pamatoval si, že na návsi stál sloup Nejsvětější trojice. Vzpomínali na něj také lidé, kteří z Kralup pocházejí a dnes žijí v Málkově. Nedávno jsem zjistil, že ho mají v Libědicích, a tak jsem se začal snažit, abychom ho mohli přestěhovat k nám. Proč se na něj mají dívat v Libědicích, když ho pamatují naši lidé?

Milión korun na stěhování a renovaci není vůbec málo. Nepotřebovali byste ho spíš využít pro rozvoj obce?
Je to otázka toho, co je podstatné, že? Infrastrukturu máme dobrou. Postavili jsme domov důchodců, zasíťovali šedesát parcel, rozšířili školku, postavili novou čistírnu odpadních vod a rozhledu. Veřejné osvětlení má úsporné žárovky a k našim třem hřištím přibude i minigolf. Přišel čas na to, abychom přinesli do obce kus historie.