Provozovatelé lyžařských areálů v okolí Chomutova ustaraně sledují prognózy meteorologů. Klimatické podmínky jim totiž zatím neumožnily zahájit sezonu. Výjimkou je pouze Skiareál Klínovec, kde první lyžaře přivítali už 5. prosince na dvou svazích, postupně ale otevírají další sjezdovky. V centrech Pyšná, Mezihoří a Alšovka Měděnec zatím marně čekají na teploty pod bodem mrazu, aby mohli použít techniku k umělému zasněžování svahů.

Sezona v nedohlednu

Chybějící tržby jsou už nyní citelně znát, provozovatelé lyžařských středisek ale nepropadají beznaději. Lyžaři navíc výpadek tržeb nepocítí na svých peněženkách. V žádném ze středisek se totiž nechystají zdražit, ceny lanovek a vleků zůstávají stejné jako v předchozí sezoně.

Rozšířili sjezdovky

„Podobnou situaci neprožíváme poprvé. Do dubna stále zbývají tři měsíce. Pokud začne mrznout, jak slibují meteorologové pro následující dny, můžeme začít zasněžívat. Abychom mohli areál otevřít, potřebujeme, aby alespoň v noci klesaly teploty pod bod mrazu nejméně týden," uvedl Tomáš Procházka ze skiareálu Pyšná.

Novinkou v Pyšné je rozšíření sjezdovek, což přispěje k větší bezpečnosti lyžařů. Dalším bonusem je bezplatné lyžování pro děti do šesti let. Dosud měly zdarma jízdu jen na lanovém vleku v dětském skiparku.

Přírodě se poručit nedá

Podmínky pro lyžaře včetně cen za skipasy nemění ani ve skiareálu Alšovka Měděnec. „Příroda je příroda. Poručit větru a dešti prostě neumíme. Je škoda, že jsme přišli o provoz o vánočních svátcích, což je znatelná zráta. Na druhou stranu máme štěstí, že dosud nezaměstnáváme stálé pracovníky. To bychom na tom byli mnohem hůř," vysvětlil Vladimír Klíma z občanského sdružení Horal Venkov, které areál provozuje.

V Alšovce je před dokončením práce na výstavbě zázemí pro umělé zasněžování svahů včetně terénních úprav sjezdovek. Generální opravu mají za sebou pohonné jednotky vleků, měly by tak bez problémů vydržet provoz až do jarních měsíců. Podařilo se vybudovat čerpací stanici vody u nástupu na velký vlek, rozvody médií a usadit hydroboxy.

Zkouška děl se nekoná

Tři sněžná děla občanské sdružení zakoupí až v příštím roce. Testovat chtěli začít už nyní s půjčenými stroji. Počasí je však zatím proti. Napadne-li dostatek přírodního sněhu, mohou se těšit i běžci na lyžích. Ke tříkilometrovému a pětikilometrovému okruhu totiž přibyl letos i třetí, náročnější. Měří přes sedm kilometrů. Všechny okruhy mají také nové značení.

Lyžařská škola bez žáků

Novinkou skiareálu Mezihoří je nabídka lyžařské školy pro děti a začátečníky, což přivítají zejména rodiče. Zatímco potomka svěří do péče odborného instruktora, sami mohou nerušeně lyžovat. Provozovatelé rozšířili i počet parkovacích míst, u areálu lze nyní odstavit minimálně 100 aut. Ani tyto novinky si však vzhledem k absenci sněhu dosud nikdo nevyzkoušel.

Klínovec funguje

Ve skiareálu Klínovec jsou lyžařům v současné době k dispozici sjezdovky Dámská, Pařezovka, Přemostěná a Slalomář, lanové dráhy Cinnestar Expres, Suzuki, Dámská a vlek v dětském parku u Matěje u horní stanice lanové dráhy Suzuki. Svahy pokrývá 30 až 50 centimetrů technického sněhu.

I když brány areálu se otevřely už začátkem prosince, ani zdejší provozovatelé nehýří optimismem. „Návštěvnost je nižší než ve srovnatelném období loni. Podepsaly se na tom pochopitelně klimatické podmínky, ze začátku bylo málo sněhu. Naštěstí se nám ale daří otevírat postupně další sjezdovky, lanovky a vleky. I když areál nyní pojme více lyžařů, rozmístí se po všech dostupných sjezdovkách. U vleků a lanovek se tak netvoří žádné fronty," upřesnil Adam Svačina ze Skiareálu Klínovec.