Za porušení rozpočtové kázně má chomutovská městská pokladna odvést 70 milionů korun.

„Město se bránilo dlouhodobě a brání se stále, u soudu ještě běží kasační stížnost,“ nastínil hlavní ekonom chomutovského magistrátu Jan Mareš. „Nicméně v tuto chvíli rozhodla nejvyšší instance, kterou je Finanční správa, a potvrdila rozhodnutí regionální rady v tom, že máme vrátit 57 milionů. Částku jsme uhradili, aby nenabíhalo penále,“ doplnil.

Finanční správa vyčíslila také úroky z požadované částky na 8,8 milionu korun. Město ale jedná o jeho prominutí. Vracet by mělo navíc i 5 milionů korun Ústeckému kraji, který projekt na Zadních Vinohradech také podpořil. Podle města ale kraj čeká na výsledek kasační stížnosti.

Zadní Vinohrady a centrum Chomutova.
Dluh smazaný. Chomutov se zbavil obřího úvěru za areál na Zadních Vinohradech

„Musím říct, že Zadní Vinohrady jsou mojí noční můrou, ze které vstávám třikrát za noc,“ prohlásil na zasedání zastupitelstva primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). „S velkou slávou vítáme investice a pak se z toho následující (městské) vlády léčí a platí. Doufejme, že toto byla poslední historická věc, která nás dohnala, a že už všechno máme za sebou, abychom mohli řešit rozumné účelové investiční věci a ne vratky a dluhy,“ dodal.

Problém se váže k událostem roku 2010, kdy město vybíralo zhotovitele Aquasvěta. Bylo to prostřednictvím externí společnosti Ropro a za účasti notáře. Užil se náhodný výběr losem, podle Ministerstva financí byl ale průběh netransparentní. Losování bylo údajně nekontrolovatelné a vzbuzovalo pochybnosti o férovosti průběhu. I proto se následně v Chomutově vžil posměšný název losovačka.

Takto má vypadat fasáda chomutovského Aquasvěta v příštím roce. Vizualizace
Konec odfouknutým omítkám, chomutovský Aquasvět dostane novou funkční fasádu

„Losování se stalo zcela nekontrolovatelným a vzbuzovalo pochybnosti, nikdo si nemohl prohlédnout kartičky, míchání čísel proběhlo ve zcela nedostatečné podobě a provedla ho stejná osoba, která následně losovala,“ uvedli auditoři ministerstva. „Losování se stalo nečitelným, de facto nedošlo k losování - kartičky byly po celou dobu výběru viditelné, byt‘ otočené lícem dolu, a nebylo možné ověřit (nebyla umožněna kontrola například ze strany uchazečů) zda nevykazují neobvyklé znaky a jsou skutečně stejné a nerozeznatelné,“ uvedli dále.

Podle vedení města výběr probíhal v souladu s tehdy platným zákonem o zadávání veřejných zakázek. V rámci řízení, v němž neslo důkazní břemeno, ale nedokázalo obvinění vyvrátit.

AQUACENTRUM na Zadních Vinohradech již nyní probouzí v Chomutovanech fantazie. Jak to bude uvnitř vypadat se dozvědí až v říjnu. Zatím jim Chomutovský deník přináší malou ochutnávku v podobě fotografií.
Aquapark na Zadních Vinohradech má své jméno: AQUASVĚT

Oddychové a relaxační centrum Aquasvět bylo otevřeno v roce 2012. Nahradilo bývalé městské lázně, které byly ve stejném roce uzavřeny. Celkové náklady na jeho pořízení dosáhly 269 milionů korun. Dotace z ROP Severozápad přesáhla 251 milionů korun.