ČEZ chystá prodat svoje byty nejlepší nabídce. Bydlí v nich jeho bývalí i současní zaměstnanci, kteří ale proti prodeji protestují.

Nelíbí se jim, že nedostanou šanci koupit byty přednostně a za nižší ceny, přestože ČEZ získal byty stejně jako obce, které je následně rozprodaly. Jsou naštvaní na to, jak se k nim jejich dlouholetý zaměstnavatel postavil. Prodej bytů chtějí zvrátit, obrátili se i na místní poslance.

Ti s názorem stěžovatelů souhlasí a podle svých slov se budou snažit najít cestu ke změně prodeje. „Lidé pro ČEZ léta pracovali, platili nájmy. Firma disponuje velkými prostředky, je to od ní minimálně nemorální,“ říká poslanec za KSČM Zdeněk Maršíček. Prodej se nezdá ani Přemyslu Rabasovi z vládní Strany zelených. „Nezdá se mi to správné, je to nefér vůči těm lidem,“ myslí si.

Opatrnější je člen nejsilnější strany v parlamentu Jiří Polanský. „Je to otázka přístupu ke starším lidem, kteří pro ČEZ pracovali. Právně je to nejspíš v pořádku, je to otázka politická,“ říká.

Bude se jednat, výsledek je nejasný

Každý z nich připravuje nějaké kroky. „Podám interpelaci na ministra průmyslu, stát je vlastníkem ČEZu. Podle odpovědi by se šlo dál, chtěl bych to zařadit jako bod jednání Poslanecké sněmovny,“ popisuje Maršíček. Interpelaci by měl vznést ještě v tomto týdnu. Tajemnější je poslanec Krákora. „Nějakou strategii mám, v září po skončení prázdnin budu jednat v parlamentu. Je otázka, jak to půjde, ČEZ je mocný,“říká.

S členy vlády a představiteli společnosti bude mluvit i Rabas. „Chci se zeptat, co je k tomu vedlo, když například v Mělníku je prodali přímo lidem. Chci vědět, jestli není nějaká jiná cesta,“ popisuje svůj postup.

Poslanec Polanský zatím nechce být konkrétní. „Měl jsem schůzku s panem Kucharským, dohodli jsme se na tom, že mi dodá podklady, pak budeme jednat o dalším,“ říká.

Václav Kucharský z Kadaně, který je autorem petice a oslovoval poslance, je s jejich přístupem spokojen. „Prvotní pocit je dobrý, slíbili pomoc, uvidíme časem,“ říká Kucharský, který nezastihl pouze poslance Krákoru. Petice je už stažena Petici už z oběhu stáhl a nyní ji chce předat generálnímu řediteli Martinu Romanovi. „Za čtrnáct dní je na ní 1 700 podpisů. Za každý byt se podepisoval jen jeden člověk. To je vysoké procento, prodávaných bytů jsou necelé dva tisíce, navíc jsou dovolené,“ říká. Podle něho jeden nájemník přijel podepsat skoro o půlnoci, aby to stihl.