Cyklisté se mohou radovat, kadaňská lávka je otevřena. Nyní je možné na kole dojet z Kadaně do Klášterce podél Ohře.

Datum dokončení se několikrát posouvalo. „Pozdrželo se to, zpoždění bylo půl roku,“ říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Nejdříve byly na vině zdlouhavé přesuny s pozemky pod lávkou, po zahájení stavby se objevily problémy s nepevnou skálou, do které je lávka zapuštěna. Skála byla zvětralá a geologové se obávali o bezpečnost stavby. Masiv musel být ještě dodatečně zpevněn ocelovými prvky. Stavba se díky tomu o něco prodražila.

„Lávka stála sedm milionů korun včetně daně, tři miliony dal ČEZ, zbytek město. Náklady navíc byly čtyři sta tisíc korun,“ uvedl Kulhánek, který přestřihoval pásku v cyklistickém oblečení, a jako vášnivý cyklista si ji hned po otevření projel.

Lávka není pro začátečníky

Pozinkovaná ocelová konstrukce kopíruje skálu nad řekou a zároveň je do ní zapuštěna. Cyklisté díky ní mohou zdolávat takzvaný Kadaňský stupeň, aniž by museli sundat nohy z pedálů. Není to však úplně jednoduchá zkratka. Lávka má několik prudkých zatáček, při jejím sjíždění se vyplatí jistá míra opatrnosti.

Plot okolo lávky je jeden a půl metru vysoký, povrch, po kterém cyklisté jezdí, je složen z ocelových roštů.

Stavba je v kraji jedinečná

Lávka je svým způsobem výjimečná, podobná konstrukce není nikde v Ústeckém kraji. „Chtěli jsme co nejvíce snížit zásah do krajiny,“ říká projektant stavby Vít Branda. Jednotlivé části jsou propojeny šrouby a přilepeny. Lávka by tak měla odolat i případným zlodějům kovů. „Dělali jsme i jiné kovové stavby a u nich se žádná devastace neprojevila,“ říká Branda

Lávka je součástí cyklostezky, která povede z Kadaně do Klášterce. V kadaňském katastru je hotová, klášterecká část by měla být dokončena v dohledné době. Město na ni dostalo dotaci, dostavbě tedy nic nebrání. Cyklostezka by měla vést až do lázeňské zóny. Kadaň vybuduje i další část stezky přímo ve městě. Na podzim se začne stavět úsek od autobazaru Mertlík k městkému lesoparku, hotová by měla být na jaře příštího roku. Nový úsek vyjde na šest milionů korun. Stezka povede až do Prunéřovského údolí, časem by mohla být dostavěna až do Chomutova.