Černé skládky neustále trápí město. Strážníci na ně při svých pochůzkách narážejí téměř denně.

Tentokrát se však podařilo odhalit raritu. Skládku, na které bydleli bezdomovci.

Bezdomovci obývali skládku i v pondělí ráno (25. srpna), kdy přišla úklidová četa Technických služeb města Chomutova. „S tím jsme se ještě nesetkali, že by na podobném místě bydleli i přes den,“ říká mistr čištění města Daniel Hurník.

Skládka v takovémto rozsahu podle něj není tak častá. Přesto se najde tak jednou za tři měsíce. Se skládkami menšího měřítka se však technické služby potýkají běžně. Nejčastěji se vyskytují například u cyklostezky v blízkosti diskontu Plus nebo mezi sídlišti Březenecká a Kamenná.

Na úklid katastrofálního nepořádku v lesíku u Lipské ulice, který zde zanechali bezdomovci, nestačil technickým službám ani jeden pracovní den. „Na úklidu se podílelo devět pracovníků. V pátek tam byli celou pracovní dobu, tedy osm hodin, a v pondělí pak ještě další dvě,“ popisuje časovou náročnost šéf čištění města.

Tři tuny odpadu jsou pryč

Odpadu v hnízdečku bezdomovců nebylo málo. Z lesíka se odvezly celkem tři tuny odpadu. Těmi se zaplnily dva velkoobjemové kontejnery a k tomu ještě dva malé. Na úklid přitom zaměstnanci technických služeb nebyli sami. Část věcí si odnesli sami bezdomovci. „Brali si s sebou stany a ještě některé další věci. O zbytku tvrdili, že tam nenanosili,“ přibližuje průběh úklidu Daniel Hurník.

Na hnízdečko bezdomovců, odkud se šířil nepříjemný zápach, upozornili strážníci městské policie. Ti také na úklid dohlíželi spolu se státní policií. Přímo v době úklidu tam totiž stále přebývali čtyři lidé a bylo nutné je legitimovat a dohlédnout na to, aby opustili prostor.

Kdo to zaplatí?

Desetihodinový úklid není zadarmo. „Fakturuje se to městu a pak se to bude vymáhat od bezdomovců,“ říká šéf čištění města.

Realita je ale jiná. „Praxe je taková, že byť máme jejich iniciály, tak z nich nic nevymůžeme,“ konstatuje tiskový mluvčí městské policie Vladimír Valenta.

Technické služby předpovídají nález dalšího podobného místečka záhy. „Nepřestěhovali se daleko, počítám, že se s nimi ještě setkáme,“ míní Hurník. Městská policie se však zaměřuje na prevenci zakládání černých skládek. „Skládky hlídáme. Snažíme se to utnout hned v zárodku. Hodně nám pomáhají kamery,“ říká tiskový mluvčí městské policie. „Zrovna nedávno dispečerka kamerového systému spatřila na sídlišti lidi, jak vhazují něco do křoví. Pachatele se nám podařilo dopadnout,“ popisuje nejčerstvější případ.

I strážníci nacházejí skládky téměř denně, zakladateli pak mohou dát pokutu ve výši tisíc korun.