Rekonstrukce za čtvrt miliardy korun, se zaměří hlavně na nový filtrační systém a celkové prostory úpravny. Ta bude kvůli probíhajícím opravám kompletně odstavena z provozu. Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která je investorem stavby, Miroslav Harciník však říká, že lidé to nepocítí. „V době oprav bude nefunkční úpravnu v Jirkově nahrazovat úpravna vody III. Mlýn,“ vysvětluje a dodává, že po dokončení prací v Jirkově je právě III. Mlýn další v pořadí. Ty budou probíhat do konce roku 2012 a následně se rozjede roční zkušební provoz.

Úpravna vody je napojená na přehradu na horním toku Bíliny leží hned na kraji města. Během 44 let jejího provozu ale technologie úpravy vody hodně pokročila a nová úpravna by měla nabízet kvalitnější pitnou vodu i hospodárnější provoz. Změnila se i spotřeba vody, s níž Češi šetří už mnohem více, a tak byl i dosavadní výkon 280 litrů za sekundu zbytečně vysoký. Nová úpravna bude mít výkon jen 150 litrů za sekundu, který půjde krátkodobě zvýšit na 190 litrů za sekundu.

Jirkovská úpravna vody funguje nepřetržitě již přes 40 let, rekonstrukce tak byla již nezbytná. Během rekonstrukce, která je podporována i z fondů EU, dojde především ke kompletní výměně filtračních systémů a výstavbě nových betonových kádí. V první fázi rekonstrukce také dojde k výstavbě potrubí zásobující jirkovské Vinařice. Nová úprava vody v Jirkově má být největší investicí SVS v letošním roce.

Autor: Ondřej Topinka