Veřejné ohniště, hřiště pro psy nebo zútulnění náměstí. Klášterec představil nabídku šesti nápadů, kterými ho chtějí obyvatelé v příštím roce vylepšit. Vyberou z nich celkem čtyři, na jejichž provedení dostanou jednotliví navrhovatelé čtvrt milionu korun.

Návrhy jsou výsledkem projektu participativního rozpočtu Společně pro Klášterec. Jedná se o jeho první ročník a zástupci města jím chtějí především podpořit zájem občanů o své bydliště. „Chceme v nich podpořit pocit sounáležitosti,“ vyjádřil se před časem klášterecký starosta Štefan Drozd.

Klášterečané vymýšleli vylepšení od července do konce září. Město z nich pak vybralo šest projektů, jejichž schválení už budou mít v rukou pouze lidé.

Jeden z navrhovaných projektů představila Deníku jeho samotná autorka Lenka Šímová. Ta by chtěla vybudovat veřejné ohniště v klášterecké loděnici a celkově upravit její okolí, aby přitahovala návštěvníky po celý rok. „Loděnice má dlouhou historii, je to místo u řeky, kde funguje i oddíl kanoistiky, v sezoně půjčovna lodiček,“ představuje své oblíbené místo navrhovatelka.

„S vybudováním zastřešeného posezení, ohniště a pingpongového stolu by mohli lidé toto místo využít před i po samotné sezoně,“ myslí si Šímová.

Další projekty myslí převážně na zkrášlení různých částí města. Třeba na rozmístění květináčů na náměstíčku na sídlišti Panorama nebo na opravu terasy v Chomutovské ulici, která je velmi častým cílem fotografů. Z tohoto místa se totiž nejlépe pořizují panoramatické fotky celého Klášterce.

Klášterečan Jaroslav Krajbiš například navrhuje umístit do klášterecké jeseně nové hřiště s atraktivními moderními hracími prvky.

Klášterečan Jaroslav Krajbiš například navrhuje umístit do klášterecké jeseně nové hřiště s atraktivními moderními hracími prvky. Foto: město Klášterec

Mezi autory projektů ale nechybí ani zájem o aktivní využití času, a tak u nich nalezneme třeba záměr vybudovat psí hřiště s agility prvky nebo odpočinkovou zónu s moderním dětským hřištěm.

Vybírat pečlivě nejlepší návrh mohou Klášterečané déle než měsíc. „V prosinci proběhne čtrnáctidenní hlasování veřejnosti. Využijeme k tomu metodu D21, nejdemokratičtější styl hlasování, kdy má hlasující dva kladné a jeden záporný hlas,“ upřesňuje mluvčí města Adéla Václavíková. Projekty jsou ke zhlédnutí na webu města.