Do malého města přišli z okresního města Nový Jičín, který má asi dvacet tisíc obyvatel. „Protože jsme já i žena velcí turisté, chtěli jsme bydlet na horách.


Do Vejprt nás přivedla náhoda,“ popisuje Jan Kryštofek. Manželé Kryštofkovi bydleli ve městě v „paneláku“ a přáli si žít v domě. A to hlavně na horách. Svůj dům hledali na různých místech, nejdříve v Českém Ráji, ale tam byli domy drahé, dále například v Orlických horách a Jeseníkách. Až jednou, při pravidelném setkání s partou turistů v Krkonoších, přišli na Vejprty. „Šli jsme takhle večer do hospůdky se známým a povídáme si. Já jsem mluvil o tom, že sháníme barák na horách a on mi povídá, že prodává dům po mamince ve Vejprtech a jestli nemáme zájem,“ popisuje Jan Kryštofek, jak se do Vejprt se ženou dostali. „Tak jsme se tam jeli podívat a dnes už tu pět let bydlíme,“ doplňuje. „Je zde krásně, se ženou hodně sportujeme, tak chodíme na různé túry. Je tu také bohatě cyklostezek a tratí na běžky,“ pochvaluje si nový domov Jan Kryštofek.


Obce nárůst obyvatel potvrzují


Podle starostů je v malých obcích klid, lepší vzduch a leží kousek od velkých měst.
„Lidé v naší obci přibývají. Máme několik žádostí o pozemky, chtějí tady stavět domy,“ uvádí starosta Křimova Zdeněk Vokatý. V obci přibude osm bytových jednotek. „Na ty byty přišlo dvojnásobek žádostí,“ upřesňuje Zdeněk Vokatý. V Krásné Lípě by mělo být v budoucnu devět nových domů.


Vysoká Pec: Klid a turistické vyžití

Starosta Vysoké Pece přírůstek jen potvrzuje. „Máme enormní nárůst obyvatel,“ popisuje Milan Čapek. Podle něho se do obce ročně přistěhuje zhruba padesát nových obyvatel. Pořád je velký počet zájemců, kteří chtějí v obci postavit dům.


Starosta má jasné vysvětlení pro příbytek lidí ve Vysoké Peci. „Obec není průjezdná, je tu klid, ležíme na úpatí Krušných hor a díky tomu je tu velké sportovní vyžití. A velká města jsou jen kousek.“


Do Málkova se stěhují víc, než kdy jindy. Podle evidence obce, bylo v Málkově začátkem roku šest set dvacet jedna obyvatel, dnes je to o dvacet pět více.


Letos prodali dvacet pozemků z devadesáti žádostí. Na všechny se nedostalo, ale v příštím roce obec počítá s projektem budování dalších inženýrských sítí a tak v roce 2011 by se měly pozemky znovu prodávat.


Do Loučné pod Klínovcem se přistěhovalo hodně cizinců. Evidují občany z Velké Británie, Kanady, Polska a dalších zemí. „Kupují si tady byty nebo chaty a mají tu trvalé bydliště“ popisuje starosta obce Rostislav Velek. Dále, podle starosty, se do horské obce stěhují spíš starší lidé.