Už ne 250 korun za hlavu a rok, ale jen 220 korun. Kadaňští mají být v příštím roce opět odměněni za to, že se snažili a vytřídili ještě o něco více odpadu. Za posledních šest let tak poplatek za svoz a likvidaci odpadu v Kadani spadl na polovinu.

„Oproti předchozímu roku lidé vytřídili o 11,5 procenta odpadu více. Například na bioodpadu se vytřídilo 189 tun, což je ohromné množství, na plastu o 22 tun více, na papíru o 2,14 tuny, i když se papír krade, na tetrapaku 5,8 tuny, takže všude jsme šli nahoru,“ vyjmenoval kadaňský starosta Jiří Kulhánek.

„V součtu to znamená, že půjdeme s poplatkem o 30 korun dolů,“ oznámil. Návrh už schválili radní, ještě ho ale musí posvětit zastupitelé.

Bývalo to pět stovek

Program, který místní odměňuje za zvýšené úsilí při třídění, v Kadani jede už šestým rokem. Tehdy obyvatelé za odpad odváděli 496 korun. „Když jsme ho vyhlásili, umístili jsme na sídlištích všechny možné druhy kontejnerů a vytvořili tím předpoklady, aby lidé odpady třídit mohli,“ připomněl Kulhánek.

Snížený poplatek samozřejmě nepokryje skutečné náklady spojené s odpadovým hospodářstvím, podle starosty město doplácí zhruba osm milionů korun ročně, ačkoli se o svoz starají kadaňské technické služby.

„Na druhou stranu se nám náklady výrazně nezvedají, protože se nám nějaké peníze z třídění odpadu vracejí. Je to víceméně stabilizované. Abychom lidi naučili třídit, musíme je něčím motivovat. Kdybychom zůstali na pěti stovkách, přestali by, nic by je netáhlo. Když bychom to dali zadarmo, také by nebyl důvod se nějakým způsobem zlepšovat,“ věří starosta Kulhánek.

Kadaň je v rámci větších měst okresu zatím jediná, která ohlásila, že by měla v platbách od příštího roku nastat změna. 

V Chomutově neplatí nic

V Chomutově před rokem poplatek zrušili a náklady plně platí jen město. „Pro mě je to úleva. Jsem samoživitelka, dcera je na střední škole, takže počítám každou korunu,“ pochválila si například Chomutovanka Kateřina N. „Na druhou stranu ale vidím, že si sousedé s nějakým tříděním nelámou hlavu. Všechno přitáhnou v jednom pytli a šup s tím do popelnice. Kolikrát ani není na směsný odpad, ale najdete to třeba mezi papírem,“ zmínila slabinu systému s nulovými poplatky.

Jinak účtují poplatek za odpad od začátku tohoto roku také v Klášterci nad Ohří. Plnou sumu 500 korun platí jen dospělí obyvatelé, za děti do 18 let nemusí odvádět nic a důchodci starší 75 let hradí polovic.

Vše při starém zůstává v Jirkově, kde jsou poplatky za osobu a rok na 508 korunách a podle místostarostky Dany Jurštakové se žádná změna v platbě ani nechystá. „Náklady máme dost vysoké. O snížení poplatku bychom mohli uvažovat, jen kdyby se lidé více zapojili do třídění,“ poznamenala. „Chceme přidat popelnice na plast a papír a pak vyhodnotíme, jestli to mělo nějaký efekt,“ doplnila místostarostka.