„Jeden, dva rohlíky, to jim přece neuškodí", domnívají se mylně návštěvníci zooparku, kteří si pobyt v areálu zpestřují krmením zvířat. Bohužel nevhodným a zakázaným. Ani po kauzách uplynulých let, kdy uhynulo několik zvířat, se nenapravili. Během víkendu překrmili pony shetlandské. Jeden má zdravotní potíže.

„Velké množství pečiva, které poníci během víkendu zkonzumovali, způsobilo bolestivé schvácení kopyt u jedné klisny," informoval dnes zoolog Miroslav Brtnický.

Jak dodal, častější zdravotní potíže řeší nyní v hlavní sezóně nejčastěji právě u poníků, kteří jsou krotcí, takže se snadno se nechají pohladit a nalákat na pamlsky. „Návštěvníci jim nabízejí suché pečivo, různé sušenky a i další ,lidské´ pochutiny přesto, že je vedle expozice nainstalován automat s nízkoenergetickými granulemi pro zvířata," nechápe tuto svévoli zoolog.

Častým argumentem návštěvníků je právě to, že kousek pečiva nemůže ublížit. Jenže při několikatisícové návštěvnosti se množství násobí a zvířata jsou vystavena velmi bolestivým stavům. Mají totiž složitý trávicí systém, jehož procesy větší množství čerstvého i suchého pečiva silně naruší. A to dokonce do té míry, že zvíře může uhynout.

Před pěti lety například návštěvníci chomutovského zooparku zabili mladou samici soba polárního, kterou přecpali pečivem. Žaludek měla plný bílé zkvašené hmoty, která ji udusila a otrávila. Ani to je však nepoučilo. Kvůli překračování zákazů uhynuli také losi a několik ovcí a koz domácích.

„Apelujeme proto na návštěvníky, aby respektovali naše nařízení a neohrožovali zvířata chovaná v zooparku," důrazně žádají pracovníci zooparku.