„Ten pán tam vlítne," blesklo mi hlavou, když jsem se blížil k místu bývalého přechodu za energickým seniorem. „No jasně," dodal jsem v duchu už za mohutného skřípění brzd dodávky a vytřeštěných očí jejího řidiče. Stařec sveřepě dál překonával šířku Vinohradské ulice, jako by se jej prekérní situace, kterou způsobil, ani netýkala.

Stejně jako rezolutní senior se na „přechodu nepřechodu" u Mertinu chová řada dalších chodců.

Vím to, pěšky překonávám tento úsek minimálně dvakrát denně.

Důvodem dočasné likvidace přechodu pro chodce ve Vinohradské ulici u křižovatky s Mosteckou a Čelakovskou ulicí byla výměna povrchu vozovky za nový na konci loňského roku. Přechod se ale na své místo vrátí. „Nový povrch se na silnici pokládal v prosinci, tedy v klimaticky nepříznivých podmínkách. Dopravní značení, a to včetně takzvané zebry vyznačující přechod pro chodce, se doplní na vozovku až po zimě," uvedl Vladislav Hryc z chomutovského dopravního inspektorátu.

Jeho slova potvrdila mluvčí chomutovského magistrátu Šárka Schönová. „Silnice patří Ústeckému kraji, opravovala ji krajská Správa a údržba silnic. Máme ale potvrzeno, že dopravní značení, kromě přechodu pro chodce i řadicí pruhy pro automobily kvůli větší bezpečnosti, silničáři namalují, až se oteplí. Až to dovolí klimatické podmínky," řekla.

V současné době by si tedy chodci měli dávat při přecházení Vinohradské ulice velký pozor. Ne každý řidič v místě bývalého přechodu přibrzdí. V případě kolize auta s chodcem pak bude viníkem s největší pravděpodobností chodec, protože neopatrně přecházel vozovku v místě, kde není přechod vyznačen. A nepomůže ani argument, že vozovka je v místě bývalého a budoucího přechodu rozdělena ostrůvkem.

Schönová připomněla, že zejména senioři požadovali vyznačení přechodu pro chodce také u vjezdu ke Kauflandu v Mostecké ulici. „Opakovaně se k tomuto tématu vyjadřovali účastníci seniorského parlamentu. Z důvodu značné šíře Mostecké ulice a svažitého terénu naproti hypermarketu ale policie zřízení přechodu neschválila. Souhlasila jen s místem pro přecházení, jež není označeno klasickou zebrou. Chodci zde mohou přecházet, ale oproti přechodu nemají před vozidly přednost. Přejít silnici v tomto místě tedy lidé mohou, ale kdo jde třeba pomaleji, měl by raději využít přechod pro chodce, který se s oteplením vrátí na původní místo u hotelu Mertin," doplnila.