Cestující z Chomutova a Jirkova čeká levnější a pohodlnější cestování. S platností od 11. prosince se jim otevírá možnost cestovat na jedinou jízdenku po celém Ústeckém kraji. Ta obsáhne i přestupy mezi autobusy, trolejbusy a vlaky. Obě města se totiž připojují k integrovanému systému Dopravy Ústeckého kraje (DÚK).

Na změně vydělají především cestující. „Budou potřebovat jen jednu jízdenku, takže když se dostanou za hranice města, nebudou řešit, kde si tam mají koupit lístek. Nebude pro ně podstatné, s jakým dopravcem pojedou a mohou podle potřeby přestupovat," shrnul výhody předseda představenstva dopravního podniku a­ krajský radní Jaroslav Komínek.

Cestování bude také levnější. To nejvíc ocení pasažéři, kteří pravidelně cestují za hranice města. „Například pokud bydlím v Chomutově na Zadních Vinohradech a potřebuji se dostat do nemocnice v Ústí nad Labem, koupím si za 130 korun celosíťovou jízdenku, se kterou se dostanu MHD po městě, dojedu vlakem na hlavní nádraží v Ústí nad Labem, autobusem do nemocnice a poté zase zpět do Chomutova," uvedl pro ilustraci Komínek. „Jinak bych platil asi tak 250 korun za dvojité placení jízdenky po Chomutově, dále jízdného ve vlaku a jízdenky v autobusu v Ústí," sečetl. Těmto cestujícím se nejvíc vyplatí krajská karta a časová jízdenka DÚK platná v takzvaných „zelených autobusech", v MHD i vlacích.

Někteří cestující už novinku vyhlížejí. „Vyzkouším to hned, jak budeme v systému," chystá se prověřit nový způsob cestování Jindřiška Koutská z Chomutova. „Každý měsíc jezdím za dcerou, která bydlí v Ústí, tak doufám, že to teď poznám na peněžence," uvedla.

ZMĚNY V MHD

Cestování ovšem zlevní i v rámci městské hromadné dopravy. Držitelé Buskarty se nyní dostávají z Chomutova do Jirkova či opačným směrem za 17 korun, nově to bude jen za 14. Jízdenka bude mít platnost 45 minut. Jízdné s platností 60 minut bude stát 17 korun.

Cena jízdenky placená v hotovosti zůstane 20 korun, přibude ale možnost zaplatit ji při nástupu bezkontaktní bankovní kartou.

Buskarty zůstanou zachovány, uznávány ale budou jen na linkách MHD. „Nebude s nimi možné odbavení na linkách DÚK a ve vlacích," upozornil ředitel dopravního podniku Petr Maxa. Naopak kartu DÚK bude možné využívat i v MHD.

V rámci cestování městskou hromadnou dopravou si cestující budou muset zvyknou především na změnu v číslování spojů. Před čísla linek, na která jsou cestující zvyklí, přibude trojka. Smyslem přečíslování je vyloučení možnosti, že by v kraji jezdilo více linek stejného čísla.

Kromě nového číslování mohou pasažéři městské hromadné dopravy spatřovat určitou nevýhodu také v tom, že přestane platit takzvaná třízastávková jízdenka za 9 korun. Mimořádně levnou jízdenku ale využívalo málo lidí a zrušena bude hlavně kvůli sjednocení s tarifním odbavením v DÚK.

Přistoupení k integrovanému systému dopravy pomůže nejen zlepšit služby občanům, ale podle starosty Jirkova Radka Štejnara také umožní opravit jízdní řády. „Budeme je moci opravit tak, aby nedocházelo k duplicitám - například když jede autobus dvě minuty po trolejbusu," uvedl pro představu Štejnar. „Teď bude možná optimalizace tak, aby obě strany ušetřily. Část lidí pojede v zeleném autobusu DÚK a my ušetříme na tom, že jeden spoj zrušíme nebo posuneme tak, aby to vyhovovalo více lidem," doplnil s dodatkem, že v systému vidí hlavně přínos.

Integrovaná doprava Ústeckého kraje byla zavedena 1. 1. 2015. Průlomem bylo následné zapojení vlaků do systému, včetně turistických nostalgických motoráčků.

Ústecký kraj oslovil všechna města v kraji, aby se do systému zapojila. Chomutov a Jirkov se přidají s platností od 11. prosince, Kadaň a Klášterec nad Ohří o vstupu zatím nejednají.

Ceník jízdného