Počítačová hra mezi hradbami Hasištejna. Možnost projít branou přímo do života hradních pánů. To jsou dvě velké netradiční akce, které na léto připravuje Občanské sdružení Přátelé hradu Hasištejna.

Sezona na hradě se už rozjela, po gotické bitvě na začátku června si tu o víkendu mohli návštěvníci prohlédnout hrad netradičně formou živých obrazů.

Další zajímavé akce má ale hrad ještě před sebou. V sobotu tady proběhnou 5. hasištejnské hradní hrátky, což je soutěžní klání čtyř obcí (Droužkovice, Březno, Místo, Málkov) v netradičních disciplínách. Loni zástupci vesnic například bojovali proti sobě v rytířsko-kohoutích zápasech s pneumatikou kolem pasu nebo se vozili na trakaři se zavázanýma očima. Akce je přístupná i pro veřejnost a vstup je volný.

Originální bude akce, která je naplánovaná na druhou polovinu července. Cesta za pokladem hradu Hasištejna totiž bude připomínat počítačovou hru s úkoly, které musí postavy plnit. „Děti například přijdou k bráně, kde ale budou potřebovat heslo. To zná jenom žebrák, kterému musí upéct třeba chlebovou placku, aby jim ho řekl…," naznačil možná dobrodružství mezi hradbami Hasištejna Jiří Šnábl ze zmíněného sdružení.

Druhá akce by měla proběhnout v srpnu a opět v sobě ponese trochu nevšednosti. Nebude mít totiž pevně nalinkovaný program, jak bývá zvykem. Středověké kulisy zůstanou, ale už nebude přesně dané, že v deset vystoupí kapela a v jedenáct budou bojovat rytíři, kupříkladu. „Když lidé přijdou, nebudou vědět, kdy je co čeká, ale ocitnou se rovnou uprostřed života na hradě," přibližuje Šnábl.

Zhruba každé dvě hodiny se totiž rozehraje scéna ze života hradu z doby Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, do které herci zapojí i návštěvníky. Ty můžou svědčit třeba u soudu s proradným sluhou nebo se naopak ocitnout za mřížemi, pokud se strážím bude zdát, že nápadně připomíná místního lapku.

V plánu je pak také přehlídka folkových kapel Fesťáček pod hradbami, kterou pořádá obec Místo a která loni proběhla v září.

O přesných termínech a podrobných informacích budeme v Chomutovském deníku informovat ještě vždy před samotnou akcí.