VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní areál Banda: Pokud začne hrát, může mít problém

Chomutov – Podle hygieny není zkolaudována pro hudební produkce, CV Relax tvrdí opak. Banda se nezdá ani ombudsmanovi.

24.4.2010 13
SDÍLEJ:

MLADÍ JSOU PRO. Do letního areálu chodí především teenageři, kteří se postavili za areál i při protestech proti hluku. Starší Chomutováci spíš chodí na koncerty, velkou diváckou návštěvu zaznamenal například Olympic.Foto: Foto: www.arealbanda.cz

Letní areál Banda má problém. Pokud v létě otevře, může dostat tučnou pokutu.

Podle hygieniků totiž nemůže pořádat diskotéky nebo koncerty. „V případě, že budou v areálu pořádány hudební produkce, bude stavba užívána v rozporu s kolaudačním rozhodnutím,“ řekl Deníku ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.

Hygiena stejným tvrzením reagovala na podnět jednoho z Chomutováků, kteří si stěžuje na hluk z letního areálu. Jméno si nepřál zveřejnit, redakce jeho iniciály zná.

Podle Trmala stanice vydala souhlasné stanovisko, protože investor uvedl, že bude užívána bez hudební produkce. Ze zprávy, kterou má Deník k dispozici, vyplývá, že jinak by hygiena s kolaudací nesouhlasila. A to na základě měření hluku, které udělal sám investor. Měřáky ukázaly, že hudba z Bandy překročila limity. Vše bylo navíc testováno v době, kdy byla Banda pro veřejnost zavřená, tedy mimo „ostrý“ provoz.

Bandě hrozí milionové pokuty

Pokud Banda v létě otevře a spustí repráky, může se tak dostat do potíží. Pokud by se prokázalo, že obchází kolaudační rozhodnutí, může jí stavební úřad napařit pokutu až milion korun.

Ovšem je otázka, jak bude chomutovský stavební úřad jednat. Podle vyjádření ombudsmana Otakara Motejla, kterému se věnujeme dále v textu, totiž několikrát v kauze Bandy nejednal, ačkoliv měl.

Provozovatel Bandy, jednatel firmy CV Relax a chomutovský zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík tvrdí, že vše je v pořádku. „V kolaudačním rozhodnutí je, že během provozu nesmíme překračovat zvukové limity a to my nepřekračujeme,“ říká Fojtík. Podle něho tak Banda může akce pořádat a také bude.

Problém je v tom, že dosud jediné provedené měření ukázalo, že Banda limity překročila. Žádné další nemá nikdo k dispozici. Z toho vyplývá, a potvrzuje to ombudsman, že pouštění hudby nebude v souladu s kolaudací

Hluk budeme měřit, čekáme stížnosti

Pokud areál otevře a bude hrát hudba, jsou hygienici připraveni měřit, potvrdil Trmal. „Pokud přijde podnět, a čekáme, že přijde, protože stížností bylo několik, objednáme ho.“ Pak by následovalo další jednání s městem, provozovatelem i stavebním úřadem, areálu by hrozily další sankce.

Hlukem z areálu, na který si stěžovaly desítky Chomutováků, se zabýval i ochránce práv Otakar Motejl. Z jeho zprávy, kterou má Deník k dispozici, vyplývá, že v případu mohlo dojít k porušení zákona a to hned několikrát.

Lunetici hráli na černo?

První věc, na kterou Motejl upozorňuje, je koncert z 30. června roku 2009. Tehdy na Bandě hráli „Lunetici“, šlo o první velkou akci v areálu. Podle zjištění Motejla ale v té době nebyla stavba ještě zkolaudována, takže stavební úřad měl zahájit sankční řízení.

Mohl dát pokutu až milion korun. Úřad ale nic neudělal, podle Motejla to není v souladu se zákonem. Stavební úřad tak dle zprávy porušil zákon a princip dobré správy

Stanovisko stavebního úřadu v Chomutově nebylo možné získat. Úředníci se do médií nesmí vyjadřovat a odkazují na mluvčího města Tomáše Brandu.

Úřad i město mlčí

Ten ale vedoucího stavebního úřadu nesehnal a bez jeho stanoviska se vyjadřovat podle svých slov nemůže. Deník zaslal otázky ve čtvrtek, Branda v pátek uvedl, že zmíněný vedoucí má dovolenou až do středy. Zdeněk Fojtík z CV Relax tvrdí, že v té době už zkolaudováno pro zkušební provoz bylo.

Motejl si posvítil na kauzu posvítil podrobněji. Postup vedení města považuje za „zarážející“, zejména to, že dal v roce 2009 Bandě výjimku z „protihlukové“ vyhlášky. Bylo to v době, kdy areál nebyl zkolaudován. Navíc tvrdí, že i letošní výjimku Rada města udělila v rozporu s vlastní vyhláškou. Na otázku, proč město výjimku udělilo, mluvčí Branda rovněž neodpověděl.

Propojení města s CV Relax

Ombudsman naráží i na propojení Zdeňka Fojtíka jako zastupitele s městem a samosprávou. Tedy, že úřady jdou na ruku CV Relax tím, že mu dovolují obcházet zákony. „Výše popsaný stav by spíše nahrával domněnkám o snaze orgánů samosprávy, navíc personálně propojených s vedením společnosti, která areál provozuje, legalizovat původně de iure nepovolené hudební produkce přinejmenším na dobu hlavní turistické sezony červen-září, a to na úkor pohody bydlení občanů bydlících v lokalitě přilehlé k rekreačnímu areálu Banda,“ píše doslova Motejl.

Ombudsman proto na případ upozornil ministerstvo vnitra a požádal o vyjádření tajemníka chomutovského magistrátu.

Objednavatelem a stavebníkem letního areálu Banda bylo město Chomutov.

Areál Kamencového jezera má od něho firma CV Relax pronajatý na padesát let. Kdo je majitelem akcií CV Relax zůstává tajné, zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík je jejím jednatelem. Občanská demokratická strana vládne na chomutovské radnici v koalici s ČSSD.

Okolo letního areálu Banda se minulou se minulou sezónu strhl menší povyk. Desítky Chomutováků si na městské policii stěžovaly na hluk z areálu, který dosahoval až na sídliště Březenecká a Kamenná.

V důsledku toho Rada města, která Bandě udělila výjimku z vyhlášky, kdy se sešla jen kvůli tomuto povolení, zakázala pořádat středeční diskotéky.

Letošní sezóna už se připravuje, podle programu se chystá několik koncertů. Žádná zvláštní protihluková opatření ale udělána nebyla.

Autor: Jan Rödling

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 13 500 Kč

Taxikáři osobních a malých dodávkových automobilů Řidič/ka, pomocný/á pracovník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: mssskadan@seznam.cz., , Místo výkonu práce - Kadaň, , Náplň práce - řízení mot.automobilu tzn. Senior Taxi + pomocné práce na domově., , Nabízíme - po zaučení přidělení osobního příplatku, odměny, odměny z FKSP (životní + pracovní výročí).. Pracoviště: Městská správa sociálních služeb kadaň - domov pro seniory, Věžní, č.p. 958, 432 01 Kadaň 1. Informace: Lenka Raadová, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní montážní dělníci Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: nikola.strnadova@tgcz.cz, , Místo výkonu práce - Toyoda Gosei Czech, s.r.o., Klášterec nad Ohří, , Požadujeme - manuální zručnost, spolehlivost, ochotu pracovat na směny. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Strnadová, +420 736 525 726.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na adresu místa výkonu práce - výuční list a životopis s sebou., , Místo výkonu práce - Hunter Douglas Kadaň s.r.o., Tušimice č.p. 15, 432 01 Kadaň 1, , Popis pracovní činnosti - Výroba stínicí techniky ve dvousměnném provozu., , Požadované pracovní způsobilosti - manuální zručnost, základní uživatelské znalosti výpočetní techniky, samostatnost, týmová spolupráce, ochota učit se nové věci, pracovní flexibilita, zaučení na více pracovních operacích., , Nabízíme - firemní doprava, stravenky, měsíční bonusy, 25 dní dovolené. Pracoviště: Hunter douglas kadaň s.r.o., 432 01 Kadaň 1. Informace: Kateřina Gregoriková, +420 474 319 210.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Specialistka/sta s Nj. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod. , , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 474 316 502 v době PO-PA od 9,30 do 14,30 hod., nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: hanzlikova@bestcasing.com, , Místo výkonu práce: BEST CASING s.r.o., Průmyslová č.p. 1, Vernéřov, Klášterec nad Ohří, , Naše firma se zabývá produkcí a zpracováním přírodních střívek, pro jejich následné použití v potravinářském průmyslu. Více informací na www.bestcasing.eu, , Požadujeme - min. středoškolské vzdělání s maturitou, snahu učit se nové poznatky, spolehlivost, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni nebo min. středně pokročilé s možností zlepšovat si znalosti v rámci zaměstnaneckého poměru, Výhodou - řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s prací v kanceláři, znalost aglického jazyka, , Nabízíme - zázemí středně velké rodinné firmy, zaučení ve všech firemních systémech, (především fakturace), stabilní patové ohodnocení s možností platového růstu, , , Pracovní doba - 7,00 - 15,30 hod.. Pracoviště: Best casing s.r.o., Průmyslová, č.p. 1, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Martina Hanzlíková, +420 474 316 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodinné zápolení v Chomutově
24

Zkouška hašení ohně i ohmatání zbraní. Děti v Chomutově prožily Den bezpečnosti

Ilustrační foto
7

Novinka. Sběr bioodpadu bude celoroční, včetně olejů a tuků

FOTO: Čtení z Bible i prohlídka při svíčkách. Kostely měly v noci otevřeno

Chomutovsko – K celorepublikové akci Noc kostelů se přidaly i svatostánky z Chomutovska. V Otvicích v místním kostele Svaté Barbory a návštěvníky čekal nejen komentovaný výklad o dění v místním kostele, ale i přednáška o liturgickém roku, zpěv žalmů a ukázka liturgických oděvů a náčiní.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Stát zakáže podomní prodej energií. Kvůli šmejdům

Severní Čechy - Zapomeňte na předražené hrnce, prošívané deky a různé předváděcí akce. Takzvaní „šmejdi“ si našli nový zlatý důl: „prodávají“ elektřinu či plyn. Většinou seniorům při podomním prodeji a někdy i přes telefon.

Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

Žatec - Hotely mají plno už tři měsíce před slavnostmi piva a chmele v Žatci. Rychle ubývají volná místa i v okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT