VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní areál Banda: Pokud začne hrát, může mít problém

Chomutov – Podle hygieny není zkolaudována pro hudební produkce, CV Relax tvrdí opak. Banda se nezdá ani ombudsmanovi.

24.4.2010 13
SDÍLEJ:

MLADÍ JSOU PRO. Do letního areálu chodí především teenageři, kteří se postavili za areál i při protestech proti hluku. Starší Chomutováci spíš chodí na koncerty, velkou diváckou návštěvu zaznamenal například Olympic.Foto: Foto: www.arealbanda.cz

Letní areál Banda má problém. Pokud v létě otevře, může dostat tučnou pokutu.

Podle hygieniků totiž nemůže pořádat diskotéky nebo koncerty. „V případě, že budou v areálu pořádány hudební produkce, bude stavba užívána v rozporu s kolaudačním rozhodnutím,“ řekl Deníku ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.

Hygiena stejným tvrzením reagovala na podnět jednoho z Chomutováků, kteří si stěžuje na hluk z letního areálu. Jméno si nepřál zveřejnit, redakce jeho iniciály zná.

Podle Trmala stanice vydala souhlasné stanovisko, protože investor uvedl, že bude užívána bez hudební produkce. Ze zprávy, kterou má Deník k dispozici, vyplývá, že jinak by hygiena s kolaudací nesouhlasila. A to na základě měření hluku, které udělal sám investor. Měřáky ukázaly, že hudba z Bandy překročila limity. Vše bylo navíc testováno v době, kdy byla Banda pro veřejnost zavřená, tedy mimo „ostrý“ provoz.

Bandě hrozí milionové pokuty

Pokud Banda v létě otevře a spustí repráky, může se tak dostat do potíží. Pokud by se prokázalo, že obchází kolaudační rozhodnutí, může jí stavební úřad napařit pokutu až milion korun.

Ovšem je otázka, jak bude chomutovský stavební úřad jednat. Podle vyjádření ombudsmana Otakara Motejla, kterému se věnujeme dále v textu, totiž několikrát v kauze Bandy nejednal, ačkoliv měl.

Provozovatel Bandy, jednatel firmy CV Relax a chomutovský zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík tvrdí, že vše je v pořádku. „V kolaudačním rozhodnutí je, že během provozu nesmíme překračovat zvukové limity a to my nepřekračujeme,“ říká Fojtík. Podle něho tak Banda může akce pořádat a také bude.

Problém je v tom, že dosud jediné provedené měření ukázalo, že Banda limity překročila. Žádné další nemá nikdo k dispozici. Z toho vyplývá, a potvrzuje to ombudsman, že pouštění hudby nebude v souladu s kolaudací

Hluk budeme měřit, čekáme stížnosti

Pokud areál otevře a bude hrát hudba, jsou hygienici připraveni měřit, potvrdil Trmal. „Pokud přijde podnět, a čekáme, že přijde, protože stížností bylo několik, objednáme ho.“ Pak by následovalo další jednání s městem, provozovatelem i stavebním úřadem, areálu by hrozily další sankce.

Hlukem z areálu, na který si stěžovaly desítky Chomutováků, se zabýval i ochránce práv Otakar Motejl. Z jeho zprávy, kterou má Deník k dispozici, vyplývá, že v případu mohlo dojít k porušení zákona a to hned několikrát.

Lunetici hráli na černo?

První věc, na kterou Motejl upozorňuje, je koncert z 30. června roku 2009. Tehdy na Bandě hráli „Lunetici“, šlo o první velkou akci v areálu. Podle zjištění Motejla ale v té době nebyla stavba ještě zkolaudována, takže stavební úřad měl zahájit sankční řízení.

Mohl dát pokutu až milion korun. Úřad ale nic neudělal, podle Motejla to není v souladu se zákonem. Stavební úřad tak dle zprávy porušil zákon a princip dobré správy

Stanovisko stavebního úřadu v Chomutově nebylo možné získat. Úředníci se do médií nesmí vyjadřovat a odkazují na mluvčího města Tomáše Brandu.

Úřad i město mlčí

Ten ale vedoucího stavebního úřadu nesehnal a bez jeho stanoviska se vyjadřovat podle svých slov nemůže. Deník zaslal otázky ve čtvrtek, Branda v pátek uvedl, že zmíněný vedoucí má dovolenou až do středy. Zdeněk Fojtík z CV Relax tvrdí, že v té době už zkolaudováno pro zkušební provoz bylo.

Motejl si posvítil na kauzu posvítil podrobněji. Postup vedení města považuje za „zarážející“, zejména to, že dal v roce 2009 Bandě výjimku z „protihlukové“ vyhlášky. Bylo to v době, kdy areál nebyl zkolaudován. Navíc tvrdí, že i letošní výjimku Rada města udělila v rozporu s vlastní vyhláškou. Na otázku, proč město výjimku udělilo, mluvčí Branda rovněž neodpověděl.

Propojení města s CV Relax

Ombudsman naráží i na propojení Zdeňka Fojtíka jako zastupitele s městem a samosprávou. Tedy, že úřady jdou na ruku CV Relax tím, že mu dovolují obcházet zákony. „Výše popsaný stav by spíše nahrával domněnkám o snaze orgánů samosprávy, navíc personálně propojených s vedením společnosti, která areál provozuje, legalizovat původně de iure nepovolené hudební produkce přinejmenším na dobu hlavní turistické sezony červen-září, a to na úkor pohody bydlení občanů bydlících v lokalitě přilehlé k rekreačnímu areálu Banda,“ píše doslova Motejl.

Ombudsman proto na případ upozornil ministerstvo vnitra a požádal o vyjádření tajemníka chomutovského magistrátu.

Objednavatelem a stavebníkem letního areálu Banda bylo město Chomutov.

Areál Kamencového jezera má od něho firma CV Relax pronajatý na padesát let. Kdo je majitelem akcií CV Relax zůstává tajné, zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík je jejím jednatelem. Občanská demokratická strana vládne na chomutovské radnici v koalici s ČSSD.

Okolo letního areálu Banda se minulou se minulou sezónu strhl menší povyk. Desítky Chomutováků si na městské policii stěžovaly na hluk z areálu, který dosahoval až na sídliště Březenecká a Kamenná.

V důsledku toho Rada města, která Bandě udělila výjimku z vyhlášky, kdy se sešla jen kvůli tomuto povolení, zakázala pořádat středeční diskotéky.

Letošní sezóna už se připravuje, podle programu se chystá několik koncertů. Žádná zvláštní protihluková opatření ale udělána nebyla.

Autor: Jan Rödling

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v Út, ČT nebo PA od 10:00 do 14:00 hod. (životopis s sebou) na adresu kpt. Jaroše č.p. 510, 432 01 Kadaň 1, , Místo výkonu práce - Kadaň - Tušimice + dle potřeb zaměstnavatele v okrese Chomutov, , Požadujeme - dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, pečlivost a spolehlivost, , Náplň práce - pomocné práce při úpravě půdy pro sázení výpěstků, sázení zemědělských rostlin a lesnických výpěstků, úklidové práce v lesnictví a zemědělství, , Pracovní doba od 6,00 - 14,30, 10,00 - 18,30 hod.. Pracoviště: Mp ro-st s.r.o. - přijímací pracoviště, kpt. Jaroše, č.p. 510, 432 01 Kadaň 1. Informace: Vilen Drach, +420 774 301 559.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání na adresu: Chomutovská 420, Jirkov - areál pily - vždy v pondělí od 9.00 do 11.00 hod., , Místo výkonu práce - Chomutov (3 stavby). Pracoviště: Irgon - expo s.r.o. - pracoviště, Chomutovská, č.p. 420, 431 11 Jirkov 1. Informace: Ivan Gončar, .

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 13 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Pracovník obsluhy čistících strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PO od 8:00 do 10:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Školní 5336, Chomutov (budova katastrálního úřadu - 3. patro), , Místo výkonu práce - okres Chomutov, , Vzhledem k charakteru práce vhodné spíše pro fyzicky zdatné a zdravé osoby.. Pracoviště: Proffa s.r.o. - pobočka chomutov, Školní, č.p. 5336, 430 01 Chomutov 1. Informace: Klára Majznerová, +420 608 961 546.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 27 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbáři elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na e-mail: monika.riegrova@arlaplast.com, , Místo výkonu práce - Arla Plast s.r.o., Královský Vrch č.p. 1982, 432 01 Kadaň 1, , Požadujeme - znalost údržby strojů, vyhláška 50/78 sb. § 6 výhodou, zámečnické zaměření, ochotu se dále vzdělávat, flexibilita, zodpovědnost, spolehlivost a smysl pro kvalitu, , Náplň práce - práce na oddělení údržby, práce ve směnném provoze , , Nabízíme -, " Práci ve stabilní a úspěšné zahraniční společnosti, " Přístup k nejmodernějším technologiím, " Odpovídající platové ohodnocení, " Možnost profesního vzdělávání , " Příspěvek na dopravu 1000 Kč měsíčně, " 5 týdnů dovolené, zdravotní volno (sick days), " Příspěvky zaměstnavatele na důchodové/životní připojištění, " Motivační příspěvek na péči o zdraví (welness, sportovní aktivity a kurzy), " Stravenky hrazené plnou částí zaměstnavatelem, " Příjemné pracovní prostředí a kolektiv v moderním výrobním závodě. Pracoviště: Arla plast s.r.o., Královský Vrch, č.p. 1982, 432 01 Kadaň 1. Informace: Monika Riegrová, +420 474 698 034.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sběr okurek. Ilustrační foto

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Františkánský klášter v Kadani a kostel Čtrnácti svatých Pomocníků.

Tři poutníci provedou klášterem za tajemného svitu svíček

Kemp na Kamencovém jezeře stoupá v hodnocení. Získal čtvrtou hvězdu

Chomutov - Mimořádný důvod k oslavě mají na Kamencovém jezeře. Místní autokemp totiž od Asociace kempů ČR poprvé získal hodnocení se čtyřmi hvězdami. Dosud byl pouze tříhvězdičkový.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Nezaměstnanost v regionu vzrostla. Firmám ale stále chybějí zaměstnanci

Ústecký kraj - Nepatrně stoupající tendenci zaznamenala v polovině prázdnin nezaměstnanost v Ústeckém kraji. V červenci vzrostla o 0,1 procentního bodu na 4,7 procenta. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT