Ukázkový krušnohorský živý dům vyrostl na pláni poblíž horského hotelu a skiareálu v Lesné. Cílem projektu je přiblížit široké veřejnosti život horalů v Krušných horách před přibližně sto lety a podpořit myšlenku znovuzrození Krušnohoří.

„Velice si vážím času a energie, kterou do projektu vložilo občanské sdružení Horský klub Lesná v Krušných horách a saský partner. Tento objekt zachovává životní styl a historické hodnoty původní tradice krušnohorské oblasti pro budoucí generace,“ řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který muzeum slavnostně otevřel.

Krušnohorský lidový dům byl na Lesné vystavěn podle dokumentace poskytnuté Oblastním muzeem v Mostě. Návštěvníci zhlédnou kompletně vybavený dům od světnice, přes síň a chlév do stodoly.
Obytný chlév
„Jedná se totiž o dům, kterému se říkalo wohnstallhaus, v otrockém překladu je to obytný chlév,“ nastínila ředitelka Oblastního muzea v Mostě Libuše Pokorná.
„Kdysi, když na horách napadl sníh, hospodář by se do chléva nedostal, proto se do něj chodilo přímo z kuchyně přes chodbu. Zvířata obydlí navíc vyhřívala,“ dodala Pokorná. Součástí projektu je i výstavba repliky původní zvonice s funkčním zvonem a odbíjením hodin, která vyrostla vedle cesty směrem k hotelu.

„Každý zvon samozřejmě musí mít svůj nápis. Hlas můj, jak hlas života mého nechte znít dobrým lidem k potěšení Krušným horám k ochránění,“ řekla na zahájení, co je na zvonu napsáno, ředitelka muzea. „Málokdo dnes ví, že do druhé světové války byly Krušné hory jedny z nejvíc osídlených v Evropě. Odsun a vytrhání kořenů mělo za následek ztracení identity Krušných hor. Nyní se snažíme o navrácení,“ uvedl Antonín Herzán, předseda občanského sdružení Horský klub Lesná v Krušných horách.

„Předpokládám také, že to přiláká i více turistů a rozšíří to pobyt nejen na Lesné, ale na celých Krušných horách. Snažíme se, aby návštěvy turistů nebyly jen jednodenní, ale aby zůstali více dnů,“ dodal Herzán, který v horách žije již sedmnáct let.