„Zhoršila se tam poslední dobou situace,“ přisvědčil náměstek primátorky Jan Řehák. „Na ulici stojí ´nové tváře´. Jsou to jedny z těch, které v ulici bydlí,“ domnívá se.

Prostitutky se tam ale mohly přesunout i z Lipské ulice, která je hustě pokryta kamerami. Kadaňská je oproti Lipské ulici částečně anonymní. Kamery dosahují směrem od přejezdu jen do poloviny ulice.

Za poslední měsíce se tam proto nepodařilo zachytit na kameře jediný případ, že by tyto ženy k někomu nasedaly do auta. „Přizpůsobily své chování situaci. Buď se drží z dosahu kamer, ale zřejmě mají také své stabilní klienty, kteří jim zavolají na mobil a pak si dají schůzku na místě, které není monitorováno,“ nastínil náměstek.

Díky přísnějšímu zákonu si „pracovnice lásky“ dávají pozor také na to, aby je někdo přistihl před školou. Nejde totiž už o pouhý přestupek, ale trestný čin. Přibližně před měsícem jedna z prostitutek na neznalost zákona doplatila. Mávala na auta před základní školou na Kadaňské a zachytila ji kamera. Pokud bude odsouzena, mohl by případ posloužit, jako exemplární.

„Od té doby jsme tu žádnou postávat neviděli,“ přisvědčila zástupkyně ředitelky ZŠ Kadaňská Sabina Fiedlerová – Dudová. „Potkáváme je stále, ale to jsou v civilu. Často jde o mámy dětí naší školy a jdou například na třídní schůzku,“ dodala.

Prodejné ženy na Kadaňské a v Lipské pomáhají vyhledávat civilní pracovníci, kteří pak upozorňují strážníky. Obcházejí svůj rajón a upozorňují na ně městskou policii. „Bohužel tím, že mají povinnost být označeni reflexní vestou, prostitutky je na dálku vidí a utíkají,“ přiblížil mluvčí městské policie. „Někdy je ale díky kamerám vidět, kam zaběhly, a tak si pro ně policisté stejně zajdou,“ ubezpečil mluvčí. Přes veškeré komplikace se na stanici podařilo minulý týden v jednom dni přivést dvě takové ženy a v dalším dokonce pět.

Znepříjemňovat kurtizánám práci je nakonec jediná možnost, jak je od jejich práce odradit. Zákon na potírání prostituce neexistuje. „Hlídka ji odvede na služebnu, tam musí dotyčná podat vysvětlení, pak se to předá přestupkové komisi, kde ji čeká další vysvětlování a s největší pravděpodobností pokuta. Ze služebny pak musí na své ´pracoviště´ pěšky, což také není příjemné“ dodává Valenta.

Podle náměstka Jana Řeháka je zapotřebí ale daleko víc. „Potřebovali bychom zákon, který by prostituci dostal tam, kam patří – tedy z očí veřejnosti. Do pro to určených místností a budov, kde by byly pod zdravotní kontrolou a jejich činnost byla řádně daněna,“ uzavřel.