Sedmdesát dva procent. Tolik zatím podle všech propočtů ušetří Jirkov za energii na místech, kde loni nainstaloval nová LED svítidla.

Město tedy opět zvažuje umístění nových svítidel s LED technologií. „Postupná výměna svítidel za nová a úspornější je nutná," tlumočí názor vedení města Eva Dušková referentka vztahů k veřejnosti.

LED lampy nově ve čtyřech částech města

Již nyní jsou vytipovány další čtyři spínací body veřejného osvětlení, a to v ulicích Studentská, Nerudova a okolí, Krušnohorská a obchvatová komunikace. „LED osvětlení nám umožní zhruba 75 procentní úsporu elektrické energie, navíc je téměř bezúdržbové," vysvětluje výhody Milan Reiner, vedoucí odboru majetku města a útvaru investic Městského úřadu v Jirkově.

Investice se městu vrátí za pět let

Náklady na výměnu nově pořízených dvě stě dvaceti svítidel dosahují přibližně dvou milionů korun. Roční úspora na elektřině a údržbě by měla být podle odhadů čtyři sta tisíc korun. Návratnost investice je tak na dobu pěti let.

Město opět využije zvýhodněný úvěr od Komerční banky, u něhož hradí úrok z úvěru Evropská investiční banka. Nejprve ale projektant zpracuje další informace pro potřeby zpracování výběrového řízení.

Teprve poté bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele, po němž budou jasné finanční náklady a poté zažádá město o úvěr. Výměna svítidel by pak proběhla ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Jirkov už má s LED svítidly zkušenosti, koncem loňského roku nechal namontovat tři sta kusů v Březenci a v části města Vinařice I. Konkrétně jde o ulice Zátiší, Kludského, Pod Přivaděčem, Hornická a Studentská. „Po půlročních předběžných odečtech je úspora elektrické energie zhruba okolo dvaasedmdesáti procentech," dodává k tomu Milan Reiner. Tato první osvětlení bude Jirkov splácet do konce října 2016 právě z úspor na nákladech za elektrickou energii.