Klášterec nad Ohří – Jeseník. Spojenectví, které má klášterecké Lázně Evženie probrat z letargie a vyšvihnout na co nejvyšší úroveň, ohlásilo město a Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku už loni. Zatím se s tímto silným partnerem nepodařilo vytvořit společný podnik. Ten by měl podle předpokladu ožít do konce roku. Následně bude možné odstartovat projektování lázeňského hotelu za odhadem 150 milionů korun.

„Přijali jsme memorandum o spolupráci, kde se v podstatě zavazujeme, že bychom rádi vytvořili společný podnik města a Priessnitzových léčebných lázní, který by vstoupil do již zavedené spící společnosti Lázně Evženie,“ uvedl starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd.

Pokud se tento krok podaří, město dá „věnem“ veškerý majetek včetně pozemků, který má v areálu lázní, a partner jejich hodnotu vyváží financemi, aby mohly odstartovat další investice. Využije také své bohaté zkušenosti z oboru lázeňství.

Pro PLL, které fungují na bázi klimatických lázní, je Evženie přitažlivá především svými minerálními prameny. „Svým fyzikálně chemickým složením mohou sloužit pro široké spektrum léčebných indikací od pitných kůr pro zlepšení žaludečních obtíží, přes široké spektrum balneologických procedur pro léčbu civilizačních chorob, hypertenze a srdečních a cévních onemocnění až po léčbu pohybového aparátu,“ vidí využití místopředseda představenstva PLL Vladimír Odehnal. „Společným záměrem je vybudovat zařízení, které bude poskytovat léčebné lůžkové lázeňství v kombinaci s léčebně rehabilitačními a wellness pobyty,“ předestřel plány.

Proces, který má vyústit v založení společného podniku, nabral roční skluz kvůli epidemii, ale také přípravným pracím, jež poznamenaly změny v legislativě. Ty se dotkly odhadu majetku města v areálu lázní nutného pro vklad do společného podniku. Klášterec už jej měl připravený, nanovo jej ale musel nechat přecenit znaleckým ústavem, aby byl využitelný i pro následný zápis do obchodního rejstříku.

Obě strany doufají, že společný podnik vznikne ještě letos. Následně bude možné projektovat hotel se 120 až 140 lůžky a stravovací kapacitou za odhadem 150 až 200 milionů korun, které jsou z hlediska ekonomiky zásadní, a rozjet lázně v pravém smyslu slova. Dosud totiž fungovaly jen jako wellness podnik. „Slibujeme si od toho nejen, že přijde investor, který tyto peníze vynaloží, důležité je také, že má s lázeňstvím zkušenosti, protože v Jeseníku provozuje zařízení o kapacitě více než 800 lůžek a je mnoho posledních let ziskový. Je tedy úspěšný,“ uvedl starosta Drozd. Vedení města také předpokládá oživení historického centra a obchodu díky přílivu lázeňských hostů.

Lázeňský areál v Klášterci byl modernizovaný v 90. letech, kdy vznikl lázeňský dům Evženie s kapacitou do čtyřiceti lůžek, penzion, restaurace, kavárna, stáčírna minerálních vod, promenáda s dřevěnou kolonádou, informační centrum, park a tenisový klub. Plány ale zůstaly bez velkokapacitního hotelu a lázeňského programu na půli cesty. I když má oficiálně uznaný přírodní léčivý zdroj a povolení k využívání, hrozilo, že o něj město přijde. Nyní je správcem léčebných pramenů společnost ARD-MED, které ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku do podzimu příštího roku.