Hlavní bazénová hala má patřit lehké dřevěné dvoupatrové vestavbě s knihovnou. V objektu jsou navržené také doplňující provozy jako velký společenský sál, vstupní lobby, knihkupectví, kavárna, dětský koutek, tělocvična nebo například blackbox ateliér, což je místnost, která nemá předem určenou funkci. Dá se využít například pro stand up představení nebo jiné typy akcí. U vstupních prostor přibydou pobytové schody, chráněná kolárna pro padesát bicyklů s možností dobíjení elektrokol a elektrokoloběžek a venkovní zahrádka kavárny. Navazovat má louka aktivit a venkovní amfiteátr.

Přeměnu historického objektu nazývají architekti studia Boele jako výzvu 21. století, která řeší využití existujících hodnot historického dědictví a snaží se o co nejmenší dopady nových staveb na životní prostředí.

“Cílem návrhu je zachovat kvalitu původní funkcionalistické architektury městských lázní, citlivě doplnit současné architektonické prvky, otevřít budovu široké veřejnosti a také znovu-využít v maximální možné míře konstrukce a materiály z původní stavby,” okomentovali svůj návrh architekti Pavel Fajfr a Petr Šuma.

Přestavbu bývalých chomutovských městských lázní navrhne mezinárodní tým architektů ze studia Boele. Vítězný návrh vybrala odborná porota, ve které zasedl například David Vávra.
Porota vybrala budoucí podobu chomutovských lázní. Navrhl ji mezinárodní tým

Brutalistní budova bývalých lázní tak má zůstat bez výrazných změn. Očištěná bude železobetonová konstrukce, pečlivě obnovené budou původní prosklené fasády a otevřou se nové impozantní prostory směrem od centra i z parku. Fotovoltaická elektrárna na střeše zajistí dostatek energie pro svícení, větrání a další spotřebu, očekávané přebytky mají být soustředěné v bateriích. O teplo se má starat tepelné čerpadlo.

Otazníky se vynořují pokud jde o otázku parkování. Současné parkoviště naproti Komerční bance stačit nebude, z parku ovšem město ukrajovat nechce. Řešení by ale v budoucnu mohl nabídnout několikapatrové podzemní parkoviště u plánovaného bytového domu v ulici Čelakovská a Mostecká.

Vzpomínky Chomutovanů

Uvnitř budovy bývalých lázní zůstanou zachované některé prvky a umělecká díla, na která si Chomutované dobře pamatují. Například skokanské můstky nebo mozaika z dětského bazénu.

“Největší výzvou bylo skloubení starého a nového a jakým způsobem zakomponovat program současné nebo moderní knihovny do budovy, která na něco takového nebyla připravená. Navíc je velká a komplikovaná,” shrnul práci na architektonickém návrhu Petr Šuma. “Během návštěvy místa nám bylo jasné, že je budova stále ještě velmi populární. Kohokoli jsem se v Chomutově ptal, měl na budovu krásné vzpomínky, proto je velmi náročné vdechnout jí život tak, aby si v ní lidé mohli vzpomínky znovu vybudovat,” dodal architekt, který dlouhodobě žije v Londýně.

Veškeré soutěžní architektonické návrhy budou veřejně prezentované, a to nejspíše v prostoru Chomutovské knihovny.

Vizualizace nového lázeňského domu pro Klášterec nad Ohří a architekt Jaroslav Ševčík
Nepřizpůsobujeme se, máme originál, říká architekt o lázeňském domě v Klášterci

Náklady na architektonickou soutěž dosáhly částky necelých 4 milionů, další fází bude zpracování projektové dokumentace za více než 50 milionů korun a následně samotná přestavba za odhadovaných 624 milionů korun. Odehrát by se mohla v roce 2025.

“Ucházet se budeme o celou řadu dotačních titulů z více zdrojů,” předeslal náměstek primátora pro investice David Dinda (Nový sever). “Teď sice musíme vynaložit prostředky na projektovou dokumentaci a její zpracování až do stadia stavebního povolení, následně je ale započítáme do nákladů při žádosti o dotace,” dodal.

Budova městských lázní v Chomutově byla otevřená v roce 1980. Postavili ji tehdy za závratných 90 milionů korun jako reprezentativní objekt určený pro celé severní Čechy. Parametry bazénu byly závodní. Lázně byly otevřené jen 32 let. Zavřely se v roce 2012 poté, co zahájil provoz nový sportovní areál s aquacentrem na Zadních Vinohradech. Později se pracovalo s nápady jak budovu využít jinak, například jako vzdělávací centrum, botanickou zahradu nebo zázemí pro surfaře s umělou vlnou. Zvažovala se i demolice. Před dvěma lety zadalo město vypracování architektonické studie ateliéru Vrtiška & Žák. Cílem bylo odstartovat diskuzi o další existenci budovy.