„Byli jsme v parku na představeních Cirkusu Base a pak na Chomutovských slavnostech. Opravdu to tam žilo. Lázně, vedle kterých se to všechno dělo, ale vypadaly tak sešle,” konstatovala například Markéta Konvičková. „Přijde mi, že tady nastal rychlý propad,” zmínil také Lubomír Procházka. „Kdo ví, jestli ta budova vydrží než začne přestavba,” zapochyboval.

Podle odboru majetku města je budova udržovaná v takovém stavu, aby se její stavební stav nezhoršoval. „Z větších oprav, které byly provedeny, se řešilo zatékání střechou a dále hlavně zabezpečení budovy proti vniknutí,” uvedla mluvčí magistrátu Marie Heřmanová. „Průběžně opravujeme různá poškození způsobená vandaly a osobami, které se pokoušejí do budovy dostat – rozkopnuté dveře, rozbitá okna, poškozené mříže, kanály a tak dále. Toto se děje po celý rok,” doplnila. Opravy tohoto charakteru si město zajišťuje samo.

Přestavbu bývalých chomutovských městských lázní navrhne mezinárodní tým architektů ze studia Boele. Vítězný návrh vybrala odborná porota, ve které zasedl například David Vávra.
Lázně jako výzva 21. století: Přerod v knihovnu zpracovali špičkoví architekti

Stavebně-technický průzkum byl proveden v roce 2019. „To, co podléhá největší zkáze, jsou finální vrstvy, jako jsou obklady či omítky. Hlavním důvodem je zatékání do střech, což ale odbor majetku řeší,” nastínila mluvčí.

Podstata brutalistní budovy tím však není podle vedoucí odboru investic Hany Novákové zásadněji ovlivněna. „Samotné nosné konstrukce jsou v dobrém stavu a objekt takto může stát klidně i desítky let, pokud se bude udržovat tak, aby do něj již více nezatékalo,” ubezpečila.

Budova je uzavřená jedenáctým rokem. V posledních dvou až třech letech dalo město do jejích větších oprav a zabezpečení kolem milionu korun. Nejvíc stála oprava střešního pláště, která vyšla na téměř 900 tisíc a dokončena byla loni na podzim. Na žádost městské policie byl také loni zaveden kamerový systém se vzdáleným dohledem v ceně přesahující 40 tisíc korun. Oprava hromosvodu stála 38 tisíc a další prostředky šly do montáží mříží na přístupová schodiště, aby se zabránilo vstupu na ochozy.

V bývalých chomutovských lázních natáčejí seriál o drogové mafii.
FOTO: Mafiáni, zásahovka, kamery. V chomutovských lázních natáčeli seriál Zrádci

Přestože je budova uzavřená, čas od času to uvnitř žije. Využívaná bývá umělci a záchranáři, a to zdarma na základě smluv o výpůjčce. Bývalé lázně využívají kynologové z Chomutova, Nepomyšle a slouží i Záchranné brigádě kynologů Ústeckého kraje pro cvičení záchranářských psů. Budova slouží i pro cvičení hasičům.

Město lázně propůjčilo také pro pořádání performance či akrobatického představení Vzduchem skupiny Losers Cirque Company s živým přenosem do kin. Před třemi lety se tam také natáčel český krimi seriál a předloni dokumentární video o hvězdě thajského boxu Jiřím Žákovi, který zde začínal sportovat. „V letošním roce byl schválen pronájem za účelem natáčení německého seriálu, toto se však nakonec neuskutečnilo,” podotkla mluvčí města Heřmanová.

Budova městských lázní v Chomutově byla otevřena v roce 1980. Parametry bazénu byly závodní. Lázně se zavřely v roce 2012 poté, co zahájil provoz nový sportovní areál s aquacentrem na Zadních Vinohradech. Později se pracovalo s nápady jak budovu využít jinak, například jako vzdělávací centrum, botanickou zahradu nebo zázemí pro surfaře s umělou vlnou. Zvažovala se i demolice. 

Budoucnost chomutovských lázní

Architekti Petr Šuma a Pavel Fajfr ze studia Boele architekti, které zvítězilo s návrhem konverze bývalých lázní v Chomutově v supermoderní knihovnu s kulturním a společenským centrem.Architekti Petr Šuma a Pavel Fajfr ze studia Boele architekti, které zvítězilo s návrhem konverze bývalých lázní v Chomutově v supermoderní knihovnu s kulturním a společenským centrem.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová
Architektonickou soutěž na přestavbu budovy bývalých lázní v supermoderní knihovnu s kulturním centrem vyhrál mezinárodní tým architektů Boele. V další fázi má být zpracována projektová dokumentace za více než 50 milionů korun a následně i samotná přestavba za odhadovaných 624 milionů korun. Odehrát by se mohla v roce 2025. Město se proto bude ucházet o celou řadu dotací.