Rybník na zámku Červený hrádek se proměnil v jedno velké trdliště ropuch obecných. Valí se na námluvy ze všech stran. Z lesa, po pěšinách parku i po silnici.

„To jsem ještě neviděl. Ježiš, ta má snad dvanáct centimetrů. Koukej a další," podivuje se Martin Michalec, který si vyšel s přítelkyní na procházku. Množství žab v parku ho překvapilo. „To jsem zvědavej, kdy se dovalí k vodě," uvažuje a vytahuje mobil, aby si žáby vyfotil.

Také ostatní návštěvníci parku chodí s pohledy zabodnutými pod nohy. Pozorují žáby, diví se a vytahují mobily i fotoaparáty. Občas zaskučí některý ze psů, kterého sem přišli vyvenčit, a zoufale si otírá tlamu o trávu. To se pokusil olíznout ropuchu a pálí ho tlama z jedu, který vypouští z hrbolků za očima.

Těla žab tvoří velkou kvákající změť. Samic se úporně přidržuje klidně i šest žabáků, a tak musí na své cestě často odpočívat. Když se konečně dostanou k vodě, nejsou schopné skočit. Jen tam střemhlav padají. Voda vypadá, že se pod náporem jejich těl „vaří".

Odvrácenou stranou žabích svateb u rybníka jsou přejetá tělíčka na příjezdové cestě k zámku. „Proto jsme tam v úterý dali výstražné Na větší výskyt žab v zámeckém parku upozorňují i značky.značky, aby lidé dávali pozor. Měli by jezdit maximálně opatrně," doporučuje Bedřich Fryč, který má coby šéf kultury v Jirkově, ve správě také zámek.

V tom, aby se podél silnice daly bariéry, které by obojživelníkům zabránily dostat se na silnici, podle něj brání několik důvodů. „Pravá příjezdová cesta je příliš dlouhá, navíc pozemek patří Lesům ČR, takže bychom potřebovali povolení," vysvětlil Fryč. „Hlavně ale nejde o tak intenzivní žabí přechody, jako například v Českém středohoří, kde jde o celé stovky žab," mluví ze své zkušenosti registrovaného ochránce přírody.

Jeho doporučení pro návštěvníky parku, který je unikátním tím, že ho od okolní přírody nedělí žádná zeď, je tedy maximální ohleduplnost k živočichům. Řidiči by měli zpomalit a kdo se z pěších neštítí a troufá si, může opatrně ropuchy přemístit z jedné strany silnice na druhou.

„Jen pozor na jejich jedové žlázy. Ruce po nich mohou pálit, pokud se ale jed dostane do očí, může způsobit i zánět spojivek. Pozor tedy, aby na ně nesahaly děti," upozornil Jaroslav Zelinka, který je chovatelem terarijních zvířat v zooparku a celoživotně se zabývá plazy a obojživelníky.

Ropucha obecná… patří mezi nejhojnější obojživelníky na území Česka, přesto se řadí k ohroženým druhům. Díky tomu, že spořádá značné množství škodlivých živočichů, je považována za užitečného tvora.
Za dosavadní hojností a přežití tohoto druhu stojí především jeho naprostá nenáročnost, rozličná ochranná opatření ploty okolo silnic, tunely, a především neúnavní dobrovolníci, kteří ropuchy sbírají a přenáší přes silnici. (z Wikipedie)